ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Καλύτερη μεν, ισόπαλη δε…

Παρότι σαφώς η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο Περιστέρι, δεν κατάφερε να φύγει και με το «διπλό», καθώς ήρθε 1-1 με τις Νέες του Ατρομήτου. Έτσι, οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες έχοντας από 35 βαθμούς, ενώ απομένει μία αγωνιστική για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ύστερα, θα διεξαχθεί μεταξύ τους διπλός (εντός και εκτός έδρας) αγώνας μπαράζ, αλλά οι δύο ομάδες θα διατηρούν την βαθμολογία τους και οι βαθμοί που θα αποκτήσουν από τους αγώνες μπαράζ θα προστεθούν σε αυτήν, ώστε να αναδειχτεί η πρωταθλήτρια ομάδα. Αξίζει να σημειώσουμε πως πλήθος κόσμου έδωσε το «παρών» (και από τις δύο πλευρές), γεμίζοντας τις εξέδρες του γηπέδου, σε μία άκρως ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.

Μόλις στο 9ο λεπτό, η ΑΕΚ έχασε την πρώτη σημαντική της φάση. Εκμεταλλεύτηκε η Βασιλακοπούλου το λάθος της άμυνας του Ατρομήτου, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 13′ ήρθε η απάντηση του Ατρομήτου, ωστόσο η γκολκίπερ του «Δικεφάλου» ήταν σε ετοιμότητα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 37ο λεπτό και μάλιστα με… γκολάρα. Έπειτα από βαθιά μπαλιά, η Νίκα βγήκε τετ α τετ και με με λόμπα «κρέμασε» την αντίπαλη τερματοφύλακα, τοποθετώντας την «Ένωση» μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ξανά τον έλεγχο. Όμως, ο Ατρόμητος στη μοναδική φάση που έκανε, σκόραρε κιόλας. Στο 60ο λεπτό η Χατσούδη εκμεταλλεύτηκε τα διαδοχικά λάθη της άμυνας της «Ένωσης» και ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και έπειτα, η ΑΕΚ πάτησε το πόδι στο γκάζι, ούσα συνεχώς στην επίθεση, με τον Ατρόμητο να αμύνεται μαζικά. Στο 75′ η Μπαρτζακλή με σλάλομ από δεξιά, πέρασε όποια βρήκε, σούταρε, αλλά ατύχησε καθώς το σουτ της βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, η ΑΕΚ έχασε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία, με την κίπερ του Περιστερίου να αποκρούει. Στο 80′ η Βασιλακοπούλου σούταρε από τα όρια της περιοχής αστοχώντας, ενώ στο τέλος παραλίγο η ΑΕΚ να φύγει με το «διπλό». Πρώτα η Βασιλακοπούλου έχασε τρομερή ευκαιρία, με τις στόπερ του Ατρομήτου να βγάζουν πάνω στη γραμμή, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, η Κόλλια έχασε ακόμα μία σημαντική φάση για την ΑΕΚ, από τη μικρή περιοχή.

Νέες Ατρομήτου – ΑΕΚ 1-1