ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Καταιγιστική η ΑΕΚ στη Νίκαια

Με άνεση πέρασε από τη Νίκαια η ΑΕΚ που νίκησε 20-39 τον τοπικό Άρη για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier.

H «Ένωση» από την αρχή έδειξε τη δυναμική της και ούσα συγκεντρωμένη από το πρώτο λεπτό, πήρε τα ηνία. Με Τζηρά, Μόγια, Πλάθα και Μυλωνά έκανε γρήγορα-γρήγορα το 2-5 και παρά τη μείωση του σκορ (4-5) από τον Άρη Νίκαιας, δεν έχασε τη ψυχραιμία της και με ένα σερί 6-0 έκανε το 5-11. Ο Μπεριά με δύο τέρματα και ο Πλάθα με ένα ακόμα εκτόξευσαν τη διαφορά στα 9 γκολ (5-14), ενώ αυτή έφθασε στα 11 γκολ όταν το σκορ έγινε 9-20. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου το διαμόρφωσε με δύο τέρματα ο Τζηράς κάνοντας το 11-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Δημητρούλιας ενόψει του αγώνα της Τρίτης με την Πέλιστερ, προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον. Οι νεαροί Δικαιούλιας, Καλόμοιρος και Κοτσιώνης ήταν σε καλή μέρα, με την ΑΕΚ να εκτοξεύει γρήγορα τη διαφορά στα 17 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (15-33). Η «Ένωση» βγάζοντας καλές άμυνες κράτησε χαμηλά τον Άρη Νίκαιας, ο οποίος στο δεύτερο μέρος πέτυχε συνολικά μόλις 9 τέρματα φθάνοντας τα 20 στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να επικρατήσει 20-39.

Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ 20-39
Τα πεντάλεπτα: 3-5, 4-8, 6-14, 7-16, 8-19, 11-22 (ημ.), 13-25, 14-29, 15-32, 16-36, 20-39.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ιωάννης Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Σαμαράς 1, Ταουσάνης 5, Τζάνος, Πατσουλίνης, Μάργαρης 2, Κοκκοράκης 1, Ακερμανίδης, Τόμσον, Χουρσουντιάν 4, Μινάρδος, Γραμματικόπουλος 2, Τζουβάρας 2, Βαλαώρας, Τσανίνος 1, Τσαμούρης 2.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Τζηράς 6, Νικολαΐδης 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας 3, Καλόμοιρος 6, Μπεριά 4, Μπριάτκα 1.