ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κατώτερη των προσδοκιών και των περιστάσεων

Κακή εμφάνιση και ήττα για την ομάδα βόλεϊ γυναικών της ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό, με 0-3 σετ. Η “Ένωση” φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο σετ, εμφανιζόμενη ως σκιά του εαυτού της στον υπόλοιπο αγώνα.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ πήρε ένα ισχνό προβάδισμα 2 πόντων (4-2), με το “τριφύ1λλι” να ανατρέπει την κατάσταση (8-10). Οι “κιτρινόμαυρες” δεν το έβαλαν κάτω, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 13-11, ωστόσο οι “πράσινες” απάντησαν με σερί 2-8 για το 15-19. Οι παίκτριες του κόουτς Αποστολογιωργάκη αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 19-19 και 22-22, χάνοντας όμως το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ ήταν αγνώριστη, ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά μία διαφορά 6 πόντων (3-9) την οποία ανέβασε στους 9 (5-14). Η “Ένωση” δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο σετ με το Παναθηναϊκό να κάνει το 0-2 με 08-25.

Όμοια ήταν η κατάσταση και στο τρίτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με 4-10 και να φτάνουν στο 0-3 σετ με 11-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ, την Τετάρτη (13/3) για το Κύπελλο Ελλάδος, κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3
: 23-25, 08-25, 11-25.
ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 7 (7/18 επ.), Ζίγκα 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τέζα, Τοτσίδου 7 (5/23 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.), Χρήστου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 72% υπ.), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου, Μπανίκα, Αντωνιάδη, Ντόνα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κελεσίδη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοσμά 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ.), Κουντουρά 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νούσια 18 (15/22 επ., 3 άσσοι, 58% υπ.), Οικονομίδου 9 (9/29 επ., 7 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 17% υπ.), Βογιατζόγλου Ι., Βογιατζόγλου Α.