ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Κέρδισε Αερωπό, επανήλθε στην κορυφή!

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα χάντμπολ. Οι “κιτρινόμαυροι” επιβλήθηκαν του Αερωπού Έδεσσας με 33-22 και επανήλθαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας στις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Το σύνολο του Νίκου Γραμματικού πραγματοποίησε δυνατό ξεκίνημα και με όπλο του το γρήγορο παιχνίδι και αιχμή του δόρατος τον Γιάκομπσεν, προηγήθηκε με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης μείωσαν αρχικά σε 12-9 και στη συνέχεια στο γκολ (13-12) με τους Κεσίδη και Δημάκη. Μπάγιος και Αλβανός με δύο και ένα γκολ αντίστοιχα, ωστόσο, έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται με 16-13.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παπαδιονυσίου άρχισε να εκτελεί από… παντού και σε συνδυασμό με την σκληρή άμυνα, έδωσαν στους “κιτρινόμαυρους” προβάδισμα 6 τερμάτων (24-18). Όσο περνούσε η ώρα το σκορ αυξανόταν για την “Ένωση”, με τον Ζαμπούνη να διαμορφώνει το τελικό 33-22 και το +11 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Νίκος Γραμματικός δήλωσε στο aek.gr: “Πιστεύω ότι ήταν θέμα χρόνου μέχρι να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην άμυνα, αλλά από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά μεγάλωσε. Ελέγχαμε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και αυτό είναι σημαντικό”.

Για την διακοπή του πρωταθλήματος: “Οι παίκτες τώρα θα ξεκουραστούν για 1-2 μέρες και στη συνέχεια θα αρχίσουμε τη δουλειά για την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Φυσικά θα υπάρχουν και φιλικά παιχνίδια για να είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Φοίβο“.

Για το αν θα βοηθήσει η διακοπή: “Έρχεται μία πολύ δυνατή σειρά αγώνων. Δεν είναι μόνο τα ευρωπαϊκά παιχνίδια, αλλά και ντέρμπι στην Ελλάδα, με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ. Σίγουρα η διακοπή θα βοηθήσει ώστε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στο παιχνίδι μας“.

ΑΕΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 33-22

Tα πεντάλεπτα: 4-1, 7-2, 9-5, 12-7, 13-11, 16-13 (ημχ.) 19-15, 20-16, 22-18, 26-19, 30-20, 33-22

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Μαυρόπουλος, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 6, Κεσίδης 7, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 3, Κυριακού 2, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/3-3/5