ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

«Κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Μεγάλη επιτυχία για την ανδρική ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ που «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρόκριση στη Β’ Φάση της Pre League. Η «Ένωση» μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Καλαμάτα, ωστόσο με τον βαθμό που κατέκτησε και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, κατέκτησε την 3η θέση στον Όμιλο, 1 αγωνιστική πριν το φινάλε της Α’ Φάσης. Πρόκειται για μία πολύ σημαντική επιτυχία για τα «χρυσά μωρά» του Άκη Χατζηαντωνίου, και γίνεται ακόμα σημαντικότερη, συνυπολογίζοντας ότι στην επόμενη φάση οι ομάδες ξεκινάνε από το μηδέν.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Πίπερ να κάνει ό,τι θέλει, προηγήθηκε με 4-2 και 5-3. Η «Ένωση» διατηρήσει το +2 έως το 10-8. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10, ενώ ξέφυγαν στο σκορ με 12-16. Με τους Θεοδόση και Πίπερ, η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 15-16, ενώ με μπλοκ και πόντο του Καβαρινού, πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-16. Ο Παύλου κράτησε την ΑΕΚ στο σετ (20-20, 22-23), όμως η Καλαμάτα με πιο καθαρό μυαλό στους τελευταίους πόντους, πήραν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-6 και 4-8. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Θεοδόση σε 7-10 και 12-15. Η ομάδα της Καλαμάτας με βελτιωμένο μπλοκ δυσκόλεψε την ΑΕΚ, φτάνοντας έτσι στο 16-25 και το 0-2 στα σετ.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα της Καλαμάτας προηγήθηκε με 7-10. Με τους Παύλου και Πίπερ η ΑΕΚ έφερε το σετ στα ίσια (10-10), ενώ ο Καπίρης με ωραίο τελείωμα έκανε το 12-11. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 17-17. Με τον Πίπερ να «εκτελεί» με κάθε τρόπο, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (19-17, 20-18). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-20, όμως με τον Πετσιά να καλύπτει το μπλοκ η ΑΕΚ «ξέφυγε» με 23-21. Οι παίκτες της Καλαμάτας υπέπεσαν σε υπέρβαση (24-21) και με νέο λάθος, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-21 (1-2).

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν φουριόζοι. Καπίρης και Θεοδόσης με μπλοκ έκαναν το 5-2, ενώ ο Ράμος με εντυπωσιακό μονό μπλοκ έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην «Ένωση» (6-2). Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Πετσιά να σταματήσει τους αντιπάλους, ενώ ακολούθησε μπλοκ από τους Καπίρη και Θεοδόση (8-2). Ο κόσμος έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου και η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Με νέα μπλοκ και μπλοκ άουτ η ΑΕΚ έφτασε στο 16-7. Ο Πετσιάς έκανε το 18-9, ενώ με νέο μπλοκ του Ράμος σημειώθηκε το 21-11. Πίπερ και Παύλου ολοκλήρωσαν την επικράτηση της ΑΕΚ στο σετ με 25-14 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ και την ομάδας μας στην επόμενη φάση.

Στο τάι μπρέικ, το αρχικό 1-0 με τον Πίπερ, έγινε 1-4, μετά από λάθη των «κιτρινόμαυρων». Η ΑΕΚ με τον Ράμος στο σερβίς αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια (5-5), εν μέσω αποθέωσης από τον φίλαθλο κόσμο. Η ομάδα της Καλαμάτας ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 6-10 και 8-11. Ο Παύλου μείωσε σε 9-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ με 10-15 και 2-3 στα σετ.

ΑΕΚ – ΑΟ Καλαμάτα 80 2-3
: 22-25, 16-25, 25-21, 25-14, 10-15.