ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Με άνεση η ΑΕΚ στους «8» του Κυπέλλου

aek-handball-omadiki

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της, επικρατώντας εκτός έδρας με 36-26 του Φίλιππου Βέροιας για την Γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η «Ένωση» χρειάστηκε μισό ημίχρονο για να ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων, με κορυφαίο τον αρχηγό της, Παναγιώτη Νικολαΐδη, που σκόραρε 4 γκολ, ενώ και η συνεισφορά του στην οργάνωση του παιχνιδιού, ήταν καθοριστική. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Καλόμοιρος με 6 τέρματα.

Nωθρά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ, με την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας να είναι καλύτερη στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου (8-6). Η «Ένωση» σε εκείνο το σημείο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, με τους Ουγκάλντε, Αραμπατζή και Νικολαΐδη να σκοράρουν, παίρνοντας προβάδισμα (10-12), ενώ στη συνέχεια ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ σε 12-17. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε να πέτυχει ακόμα 4 γκολ και να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ στο 13-21.

Διαδικαστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς με τη διαφορά στα 8 γκολ, δύσκολα η γηπεδούχος ομάδα θα απειλούσε. H ΑΕΚ συνέχισε να σκοράρει, με τον Μπριάτκα να πετυχαίνει 4 τέρματα και τον Ηλιόπουλο 3, διαμορφώνοντας το τελικό 26-36.

Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά της διοργάνωσης, τον νικητή του ζευγαριού ΧΑΝΘ-ΑΣΕ Δούκα (06/02, 18:00), σε εκτός έδρας νοκ άουτ αναμέτρηση, που θα διεξαχθεί στις 26 ή 27 Φεβρουαρίου.
Σε περίπτωση πρόκρισης, η ΑΕΚ θα διεκδικήσει να διατηρήσει στην κατοχή της τον τίτλο της Κυπελλούχου στο Final Four που θα διεξαχθεί στις 16-17/04 ή 29-30/04. Αντίπαλος στον ημιτελικό θα είναι ένας εκ των Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, Άρη Νίκαιας, Φαίακα Κέρκυρας και Φοίβου Συκεών.

Φίλιππος Βέροιας – ΑΕΚ 26-36
Tα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-7, 10-12, 12-17, 13-21, 16-24, 18-26, 21-30, 23-32, 24-35, 26-36
Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης Θεόδωρος): Μποροντάι, Ρίζος, Μέχιτς 2, Σόφρανατς, Κουκουτσιάδης 3, Καραγιοβάνης, Κυριακίδης 1, Μούχιτς 5, Φιλοσόγλου Β. 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς 2, Παπαδόπουλος 8, Φιλοσόγλου Κ., Παπαγιάννης 2, Τσάμητρος.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Μπριάτκα 4, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς, Νικολαΐδης 4, Λέμος 1, Άντζελιτς, Στάθης 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 4, Παπαδιονυσίου 5, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 6.
Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαϊδης