ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Με άνεση στα προημιτελικά!

Με 3-0 σετ επιβλήθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ του ΦΟ Βριλησσίων για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η “Ένωση” παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο ιδίως στα δύο πρώτα σετ και έφτασε με άνεση για δεύτερη διαδοχική χρονιά στην οκτάδα του Κυπέλλου.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα των Βριλησσίων αιφνιδίασε την ΑΕΚ και κατάφερε να προηγηθεί με 5-2. Οι γηπεδούχοι διατήρησανα τα ηνία του σετ έως το 6-4, σημείο στο οποίο η “Ένωση” με πίεση στο σερβίς και εξαιρετικό μπλοκ “έτρεξε” σερί 3-0 (6-7). Το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και οι “κιτρινόμαυρες” δεν άργησαν να χτισουνε μία ικανοποιητική διαφορά, φτάνοντας στο +6 (9-15), αναγκάζοντας την αντίπαλη ομάδα να καλέσει τάιμ άουτ. Ακόμα κι έτσι δεν άλλαξε κάτι στην ροή του σετ, με το “Δικέφαλο” να φτανει στο +10 (10-20) και να κατακτά το πρώτο σετ με 13-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-4, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4 και πέρασαν μπροστά με 8-7. Με νέα εξαιρετικά σερβίς η “Ένωση” ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 5-0 πέρασε μπροοστά με 12-8. Οι αθλήτριες του Γιώργου Μπακοδήμου δεν άφηναν περιθώρια στους γηπεδούχους και έφτασαν με άνεση στο 12-22. Τα Βριλήσσια κατάφεραν να μειώσουν έως το 17-24, πριν βαφτεί το σετ “κιτρινόμαυρο” με 17-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 8-8. Σε εκείνο το σημείο, οι “κιτρινόμαυρες” ανέβασαν ρυθμούς και με σερί πόντους έφτασαν στο 10-13. Η ομάδα των Βριλησσίων προσπάθησε και κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο σετ, διατηρούμενη στους 2-3 πόντους πίσω (11-13, 16-19). Η ΑΕΚ κατάφερε να “ξεφύγει” στο σκορ και να φτάσει στο ματς πόιντ με 19-24. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-24, αλλά η “Ένωση” κατέκτησε το σετ με 21-25 και τη νίκη με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (15/02, 18:45) όταν και υποδέχεται στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας τον ΖΑΟΝ.

ΦΟ Βριλησσίων – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 13-25, 17-25, 21-25.