ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Με κρητικό αέρα η “Ένωση”, 3-0 τον Μεσσαρά!

Πέρασε και από την Κρήτη η ομάδα βόλεϊ γυναικών της ΑΕΚ καθώς κέρδισε με 3-0 σετ τον ΓΑΣ Μεσσαράς, στο γήπεδο των Μοιρών.

Οι αθλήτριες της “Ένωσης” κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμα τρίποντο για την 6η αγωνιστική της Pre League και συνεχίζουν ακάθεκτες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, που θα τις οδηγήσει στην Volleyleague. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στους φίλους της ομάδας μας που βρέθηκαν στο πλευρό της Ελένης Μεμετζή και των κοριτσιών της και τους ώθησαν στη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το 1ο σετ με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ 1-2 πόντους, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει. Με το πέρασμα της ώρας πέρασε μπροστά με 3 πόντους (12-15), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα (18-18). Κάπου εκεί η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και πήρε το σετ με 20-25.

Με φόρα ξεκίνησε το 2ο σετ για τον “Δικέφαλο“, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς υπέρ του. Οι αθλήτριες μας έχοντας σε εξαιρετική μέρα τόσο τα λίμπερο στην υποδοχή, όσο και τις διαγώνιες στην επίθεση έκαναν το 2-0 με 25-14.

Στο τρίτο σετ, τα πράγματα αντιστράφηκαν, με την ομάδα του Μεσσαρά να ξεκινάει πάρα πολύ δυνατά παίρνοντας μεγάλη διαφορά (15-7, 21-12). Η “Ένωση” ταρακουνήθηκε από την μεγάλη διαφορά, μείωσε στους 4 πόντους(22-18) και στην συνέχεια σε ένα φινάλε θρίλερ, πήρε το σετ με 28-30 και τη νίκη με 3-0, δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδας μας στις 01/12 κόντρα στην ομάδας της Λαμίας, στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, για την 7η αγωνιστική της Pre League.

ΓΑΣ Μεσσαράς – ΑΕΚ 0-3
: 20-25, 14-25, 28-30.
ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Αποστολάκη 15 (14/46 επ., 1 άσσος, 28% υπ.), Καρουζάκη, Κλεισιάρη 10 (6/26 επ., 4 άσσοι, 60% υπ.), Μιχαήλ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπριλάκη Κ. 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Τσελάνη 9 (7/25 επ., 2 άσσοι) / Μυγδάλη Μ. (λ, 50% υπ.), Κωνσταντάκη (λ, 29% υπ.), Μπριλάκη Σ., Μυγδάλη Ε.
ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 9 (7/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζίγκα 1 (1/6 επ.), Καββαδία 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Τέζα 7 (1/3 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (6/23 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ.), Χρήστου 13 (10/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 40% υπ.), Μπελιά (λ, 55% υπ.), Αντωνιάδη, Εικοσπεντίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ντόνα.