ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Με τον κόσμο της πέρασε από Λαμία (0-3)!

Την 10η συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα της Pre League πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που πέρασε από την έδρα της Λαμίας με 3-0 και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την 1η θέση. Στο πλευρό του Μανώλη Αποστολογιωργάκη και των αθλητριών του βρέθηκαν δεκάδες φίλοι της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο Χαλκιοπούλειο και δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν. Μάλιστα, ο Σύνδεσμος Φίλων ΑΕΚ της Λαμίας, τίμησε τις Μελίνα Ζίγκα και Μαριάννα Μπελιά για την προσφορά τους στο Σύλλογο. Παράλληλα, οι παίκτριες υπέγραψαν σε μία φανέλα της Μελίνας Ζίγκα και την πρόσφεραν στους φίλους της ομάδας, που την κρέμασαν μαζί με σχετικό πανό στη μνήμη του Αλεξίεφ.

Οι “κιτρινόμαυρες” πλέον έχουν 47 βαθμούς, βρίσκονται 2 βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό και 1 βαθμό μπροστά από τον ΠΑΟΚ που αγωνίζεται αύριο (03/03).

Στο πρώτο σετ, το αρχικό 5-8, μετατράπηκε σε 5-15, με εξαιρετικά σερβίς και πίεση στο μπλοκ. Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο σετ, με την “Ένωση” να φτάνει εύκολα στο 0-1 στα σετ με το ευρύ 11-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά προηγούμενη με 1-6. Οι παίκτριες της Λαμίας δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση από πλευράς “Ένωσης”, μείωσαν αρχικά σε 3-7 και με σερί 4-0 ισοφάρισαν σε 7-7. Παρά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο κόουτς της ΑΕΚ, η κατάσταση δεν άλλαξε, με την Λαμία να ξεφεύγει στο σκορ με 11-9 και με νέο 4-0 σερί, με 15-9. Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν στους 4 πόντους (18-14, 19-15) και με σερί 2-0 πλησίασαν στους 2 (19-17). Η ομάδα της Λαμίας ξεκόλλησε επιθετικά με δυνατό καρφί (20-17), αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε για τα καλά στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 23-22 υπέρ της Λαμίας, όταν και σερί 3-0 της ΑΕΚ, χάρισε το σετ στον “Δικέφαλο” με 23-25.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες της Λαμίας ανέτρεψαν το αρχικό 0-2 και προηγήθηκαν με 5-2. Το τάιμ άουτ του κόουτς Αποστολογιωργάκη αφύπνισε τις παίκτριες της “Ένωσης” που αντέδρασαν και πήραν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 8-10 και 8-12. Η Λαμία πλησίασε εκ νέου σε 13-14, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 3-0 (17-20), για να κάνει την ύστατη προσπάθεια της η Λαμία να διατηρηθεί εντός αγώνα (19-21). Οι παίκτριες της ΑΕΚ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και με 21-25, διαμόρφωσαν το τελικό 0-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ το Σάββατο (09/03, 18:00) κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΕΚ 0-3
: 11-25, 23-25, 21-25.