eSports ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού!

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Greek League HFP Season 4, με την ΑΕΚ να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 2-0! Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν κατά κράτος του «τριφυλλιού», τους οδήγησαν στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν και παράλληλα ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια επικράτησε με 8-2 της ΑΕ Λεμεσού για την 12η αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και των δύο αναμετρήσεων ήταν ο Νιέρης που σημείωσε 7 από τα 10 τέρματα της χθεσινής βραδιάς!

Κόντρα στον Παναθηναϊκό, το παινχίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με πολύ όμορφες φάσεις και ωραίο παιχνίδι. Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 9′ και ο Νιέρης δεν έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Στο πρώτο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν και δεν άφησαν στην αντίπαλη ομάδα να κάνει ούτε σουτ. Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Νιέρης υποδέχθηκε τη μπάλα σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και με πλασέ σκόραρε για το 2-0. Παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού, η άμυνα της ΑΕΚ με σωστές κινήσεις κράτησε το μηδέν και έτσι έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Νιέρης στο 15′ και το 27′ έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού. Οι Κύπριοι μείωσαν στο 29′ (1-2), αλλά ο Παπαναγιώτου στο 31′ έκανε το 1-3. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η Λεμεσός μείωσε σε 2-3, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΚ, όπου σημείωσε 5 τέρματα (3 ο Νιέρης, 1 ο Φούκας και 1 ο Παπαναγιώτου).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-0