ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μεγάλη νίκη επί του Ρεθύμνου (10-1) οι Γυναίκες!

Με 10-1 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του ΝΟ Ρεθύμνου για την 5η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών και σημείωσε την 3η και 2η διαδοχική της νίκη. Η ομάδα της Κικής Λιόση ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κατακτώντας το πρώτο εντός έδρας ροζ φύλλο αγώνα στην κορυφαία κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, με πίεση από τα πρώτα λεπτά, η “Ένωση” έδειξε τις διαθέσεις της. Με την Ζοφώλη η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από τις Αναστασία Λούδη και Έλλη Πρωτοπαπά (3-0).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ. Τα εκατέρωθεν λάθη, αλλά και οι πολλές αποκρούσεις των δύο γκολκίπερ, διατήρησε το 3-0 έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο, οι “κιτρινόμαυρες” επί της ουσίας “κλείδωσαν” τη νίκη. Η Πρωτοπαπά και η Ζοφώλη με δύο όμορφα γκολ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0. Η ομάδα της Κρήτης έπεφτε συνεχώς πάνω στη δυναμική άμυνα του “Δικεφάλου”, με αποτέλεσμα να δέχονται πολλές κόντρες. Η Μπενέκου με μακρινό σουτ σημείωσε το 6-0, ενώ στην εκπνοή της περιόδου η Πρωτοπαπά “έγραψε” το 7-0.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, το Ρέθυμνο πέτυχε το μοναδικό του γκολ (7-1), για να απαντήσει η ΑΕΚ με τις Λούδη Α., Στρατιδάκη και Πρωτοπαπά που διαμόρφωσαν το τελικό 10-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, την Τετάρτη (04/11) όταν και φιλοξενείται από τη Βουλιαγμένη για την 6η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κατηγορίας.

ΑΕΚ – ΝΟ Ρεθύμνου 10-1