ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΝΕΑ

Μεγάλη νίκη στο Μετς!

Με 60-34 πέρασε από το Μετς η ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο της ΑΕΚ επικρατώντας του ΑΣ ΠΑΣΚΑ για την 3η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Η «Ένωση» με πολύ όμορφο μπάσκετ σε μία εξαιρετική αναμέτρηση έφτασε στη νίκη που την εδραιώνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το αρχικό 2-0 έγινε 4-4, ενώ ο ΠΑΣΚΑ στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με 6-5.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ με όμορφη κυκλοφορία της μπάλας άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς. Με τους Χαλδαίο, Φαντί και Πανίδη να βρίσκουν καλάθια, οι «κιτρινόμαυροι» ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 25-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό στον αγώνα. Η ΑΕΚ με συνεχόμενα καλάθια του Φαντί και του Κότσαρη αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έφτασε μέχρι το +18 (22-40).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να κατακτά τη νίκη με 60-34.

ΑΣ ΠΑΣΚΑ – ΑΕΚ 34-60