ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μετάλλια και όρια για διεθνείς διοργανώσεις!

Λίγο πριν την έναρξη του χειμερινου πρωταθλήματος αγωνιστικών κατηγοριών, η κολυμβητική ομάδα της ΑΕΚ έλαβε μέρος στους αγώνες που διοργάνωσε ο ΑΟ Ωκεανός.

Οι αθλητές μας κατέκτησαν μετάλλια, έπιασαν όρια για διεθνείς οργάνωσης και σημείωσαν ατομικά ρεκόρ, κρατώντας ψηλά τη σημαία του Συλλόγου.

Η Μαρία Παλαμίδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ. ύπτιο, πιάνοντας το όριο για τη διεθνή συνάντηση «Ακρόπολις», αλλά και το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο. Παράλληλα, κατετάγη 6η στα 50 μ. ελεύθερο.

Η Αρετή Κώτση κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια, στα 100 και 200 μ. ύπτιο. Ο Απόστολος Παλαμίδας κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 200 μ. μικτό και 2 ασημένια μετάλλια στα 100 μ. ελεύθερο και 200 μ. ελεύθερο αντίστοιχα.

Χάλκινο μετάλλιο για τον Κωνσταντίνο Παπαϊωάννου, στα 50 μ. ύπτιο, ενώ το χάλκινο κατέκτησε και ο Κωνσταντίνος Κατσίφης στα 100 μ. ύπτιο. Ο Κατσίφης κατέλαβε ακόμα την 5η θέση στα 50 μ. ύπτιο και την 6η στα 200 μ. ύπτιο. 6η κατετάγη η Χρυσούλα Φουντή στα 200 μ. πρόσθιο.

Τέλος, Άννα Διαγγελάκη, Χριστόφορος Ζαραλίκος, Ευσταθία-Μαρίνα Κάστορα και Ευαγγελία Παπαδοπούλου μπήκαν στην 16άδα στα αγωνίσματά τους, σημειώνοντας ατομικά ρεκόρ.

Οι αθλητές μας έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του χειμερινού πρωτάθληματος αγωιστικών κατηγοριών που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 03-05/02 και 10-12/02.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας, καθώς και στον προπονητή μας Δημήτρη Χασιώτη και το συνεργάτη του Στέλιο Τζέλλο.