ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Μπλόκαρε και ηττήθηκε

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η «Ένωση» με 27-30 από την Πέλιστερ, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου EHF European League. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει το 3×3, μη έχοντας καθαρό μυαλό την περισσότερη ώρα του παιχνιδιού, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα, χτίζοντας μια μικρή διαφορά στο σκορ από νωρίς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πέλιστερ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Ντρανκουέτ, με την ΑΕΚ να έχει άμεση απάντηση με τον Μπεριά. Η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε 3 μαζεμένα τέρματα κάνοντας το 4-1 υπέρ της, αποκτώντας μια διαφορά ασφαλείας. Η «Ένωση» με δυο γκολ του Τζήρα μείωσε σε 4-3, όμως ούτε αυτό ήταν αρκετό για να περάσει η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ. Η Πέλιστερ εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο που βρήκε και με δυο σερί τριών και τεσσάρων τερμάτων, πήρε διαφορά 5 γκολ(11-16). Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε πριν λήξει το ημίχρονο ήταν να πετύχει δυο γκολ με τους Μυλωνά και Παπαδιονυσίου και να μειώσει σε 13-16.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Η Πέλιστερ μπήκε πιο δυνατά, παρά το γρήγορο γκολ του Ουγκάλντε. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει σε καμία στιγμή του ημιχρόνου, όπου το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει προσωρινά το σκορ(18-21, 22-26), μέχρι το τελικό 27-30.

ΑΕΚ – Πέλιστερ 27-30 (13-16 ημχ.)

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής (3), Μπριάτκα, Τζηράς (6), Νικολαΐδης, Αντέλιτς, Μυλωνάς (6), Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια (2), Κοτσιώνης (1),Παπαδιονυσίου (2) Ουγκάλντε (3) Μπετζινάλι, Καλόμοιρος (2) Μπεριά (2).

Πέλιστερ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Μάρας, Οτζλέσκι (2), Μαρκόσκι (1), Μαντζόφσκι (1), Μανταλίνιτς (3) Ζέσκελι, Τανκόσκι, Πέριτς (8), Κοστέσκι (1), Κουκόσκι, Βελκόφσκι (1), Μπόζιτς (3), Γραντγιάν (2), Ομπράντοβιτς (2), Ντρανκουέτ (6), Κίζιτς