ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νέα νίκη, 3-0 σετ τον ΖΑΟΝ!

Τρίτη συνεχομένη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του ΖΑΟΝ για την 4η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από την ομάδα της Κηφισιάς, που προσπάθησε να απειλήσει στην αρχή του δεύτερου σετ, όμως οι «κιτρινόμαυρες», ανέβασαν ρυθμό και δεν κινδύνεψαν. Διαδικαστικό το τρίτο σετ με την ΑΕΚ να επικρατεί με 12-25, δείχνοντας την ποιότητα της.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μπορεί η ΑΕΚ να μην πήρε τον πρώτο πόντο στο παιχνίδι, όμως με ένα γρήγορο 5-0 υπέρ της έκανε το σκορ (1-5) με τις Σίλβα και Καλντερόν να βοηθάμε επιθετικά. Στη συνέχεια του σετ ο ΖΑΟΝ ήταν κοντά στο σκορ (7-9, 9-12) εκμεταλλευόμενη κυρίως τα λάθη της «Ένωσης» στην άμυνα. Η ΑΕΚ στη συνέχεια διόρθωσε τα δικά της λάθη, αύξησε την διαφορά (15-21) και κέρδισε το πρώτο σετ με 15-25.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ομάδα του ΖΑΟΝ, αποκτώντας διαφορά ακόμα και με 4 πόντους(10-6), αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ρυθμός άλλαξε με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει(10-10) και στη συνέχεια να αποκτά διαφορά με 6 πόντους (12-18). Ο «Δικέφαλος» παρέσυρε στο ρυθμό του την ομάδα της Κηφισιάς, με τις γηπεδούχες να καταφέρνουν να μειώσουν σε 16-18, με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί ξανά τάιμ άουτ. H AEK με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ και να κατακτήσει και το δεύτερο σετ με 18-25.

Με φόρα από το προηγούμενο σετ μπήκε η ΑΕΚ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, θέλοντας να πάρει και το τρίτο σετ και να «καθαρίσει» το ματς. Η «Ένωση» δεν άφησε περιθώρια στον ΖΑΟΝ σε κανένα σημείο του σετ, δημιουργώντας ωραίες επιθέσεις, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέλος κατέκτησε και αυτό το σετ χωρίς να ιδρώσει με 12-25.

ΖΑΟΝ – ΑΕΚ 0-3
: 15-25, 18-25, 12-25.
Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης):  Λε Του 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνη 7 (7/31 επ., 27% υπ.-23% αριστες), Παπαδέδε 3 (2/16 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-33% άριστες), Κούση 5 (1/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρβανιτόπουλου 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Μερακλή 6 (6/15 επ.), Γρυλλάκη (λ, 44% υπ.-38% αριστες), Τσιάκου (λ), Γιώτα, Πατέλη, Ρεντούμη.
Α.Ε.Κ. (Χάρης Σκουτελάκος): Νίζετιχ 16 (13/28 επ., 3 άσσοι, 67% υπ.-33% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Καλντερόν 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 14 (11/27 επ., 3 άσσοι), Κουλίκοβα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ.-42% άριστες), Ξηντάρα (λ) ,Νώτη, Διάλλα 1 (1/2 επ.),  Βλαχάκη 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).