ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νέο τρίποντο, 3-0 σετ τη Θέτιδα!

Νέα νίκη – τρίποντο για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 της ομάδας της Θέτιδας για την 17η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» με αυτό το τρίποντο παρέμεινε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρούμενη κοντά στην 1η θέση, αλλά παράληλλα διατηρώντας και τη διαφορά της από τους διώκτες της. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, έχει μπροστά της δύο κρίσιμα παιχνίδια με θεωρητικά πιο εύκολους αντιπάλους, Αιγάλεω και Ηλυσιακό, έχοντας ως στόχο να επεκτείνει το σερί της, ενώ ακολουθεί το F4 του Κυπέλλου. Η ΑΕΚ «τρέχει» σερί 16 νικών στο Πρωτάθλημα, ενώ μαζί και με το Κύπελλο, φτάνει στις 17 νίκες.

Για ακόμα μία φορά ο φίλαθλος κόσμος της ΑΕΚ στάθηκε δίπλα στις αθλήτριές μας, στηρίζοντας τις «κιτρινόμαυρες» σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου, βράβευσε τη Λαμπρινή Κωνσταντινίδου για την ανάδειξή της σε MVP της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ, χρησιμοποίησε ως βασικές στο παιχνίδι τις Ξανθοπούλου, Βλαχάκη, Ξηντάρα, δίνοντας τους μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Το rotation αυτό ήταν πολύ σημαντικό, δίνοντας ανάσες, μετά τα συνεχόμενα δύσκολα και απαιτητικά παιχνίδια.

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο πρώτο σετ μέχρι και το 5-5, όταν και η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα με 10-6, κάνοντας ένα σερί 5-0 με την Ξανθοπούλου στο σέρβις. Η Θέτιδα δεν τα παράτησε, έφερε το σετ στα ίσα (18-18), όμως ένα ακόμα σερί με 5-0 χάρισε το πρώτο σετ στο «Δικέφαλο» (25-21).

Με διάθεση και καλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο σετ και για τις δυο ομάδες. Η ομάδα της Βούλας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 8-13, όμως ένα σερί 5-0 από πλευράς ΑΕΚ, έφερε το σετ στα ίσα και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι (13-13). Έως το τέλος του σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι (24-24). Η ΑΕΚ κατάφερε με καθαρό μυαλό και με τη Σίλβα να… «εκτελεί» να φτάσει στο 26-24 και το 2-0 στα σετ.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ αποκτώντας προβάδισμα με 5-1. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε στην πρωτοπορία του σκορ έως τα μέσα του σετ, με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν να ανατρέψουν το 15-8 σε 15-16. Οι «κιτρινόμαυρες» «πάτησαν γκάζι» και κατάφεραν με τη Νίζετιτς να κυριαρχεί στο φιλέ να φτάσουν στο 25-23 και το 3-0 στα σετ.

ΑΕΚ – ΑΣΠ Θέτις 3-0
Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-23.
AEK (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 11 (7/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/5 επ.), Βλαχάκη 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Ξανθοπούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Σίλβα 19 (17/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Διάλλα, Κωνσταντινίδου, Καλντερόν.
ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέιντεν 14 (9/19 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πολιτάνσκα 1 (1/3 επ.), Σιρίνινα 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 11 (7/24 επ., 4 μπλοκ, 47% υπ. – 19% άριστες), Παπαγεωργίου 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 67% υπ. – 29% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.