ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Νίκη (27-26) σε νεκρό χρόνο και 1-0 τον ΠΑΟΚ!

Σε έναν από τους κορυφαίους αγώνες χάντμπολ που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ Βεργίνα TV με 27-26 στην παράταση και έκανε το 1-0 στις νίκες στην ημιτελική φάση. Η “Ένωση” αν και βρέθηκε να χάνει με 2 τέρματα διαφορά 2′ πριν το τέλος, ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί παρ’ ότι προηγήθηκε με 27-25, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ και σε νεκρό χρόνο είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, ο Θάνος Συγγάρης στην 201η συμμετοχή του με τα “κιτρινόμαυρα” είπε “όχι” στον Κωστακίδη και χάρισε τη νίκη στο “Δικέφαλο”.

Κορυφαίος για ακόμα μια φορά ήταν ο Jakobsen που σταμάτησε στα… 8 γκολ, ενώ αξίζει αναφορά στον 7ο παίκτη της ομάδας, με τον κόσμο να μην σταματά λεπτό να στηρίζει τον Νίκο Γραμματικό και τους παίκτες του.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-1, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 (2-7). Παρά το καλό ξεκίνημα του Radulovic, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν επιθετικό πρόβλημα για ώρα. Ακόμα κι έτσι, με τον Palevicius να βρίσκει δίχτυα και τους δύο πίβοτ, Παπαδιονυσίου και Vrazalica να βοηθούν σημαντικά, η “Ένωση” μείωσε σε 7-9. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στα 4 τέρματα (8-12), με τον Δομπρή να μειώνει σε 9-12 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το +4 για τον ΠΑΟΚ διατηρήθηκε έως το 11-15. Αργυρού, Vrazalica και Palevicius μείωσαν σε 14-15, αλλά ορισμένες διακοπές του αγώνα και κάποια λάθη του “Δικεφάλου” ανέκοψαν τον ρυθμό της αντεπίθεσης της ΑΕΚ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 (14-17, 15-18). Ο Θανάσης Συγγάρης μπήκε κάτω από τα δοκάρια και με σημαντικές επεμβάσεις έδωσε την ευκαιρία στους Balaz και Jakobsen να ισοφαρίσουν σε 18-18, ενώ υπήρξε νέα αναίτια διακοπή από πλευράς ΠΑΟΚ. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ κατέβασε και πάλι ρολά και ο Δομπρής “έγραψε” το 19-18. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και προσπέρασε στο σκορ με 20-22, 5′ πριν το φινάλε. Ο Jakobsen με τρομερό γκολ μείωσε σε 21-22, αλλά και πάλι οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν δίχτυα (21-23). Ο Δανός ίντερ, με νέο γκολ μείωσε σε 22-23, ενώ ο Μπάγιος 10″ πριν το τέλος ισοφάρισε σε αντεπίθεση (23-23). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν καλή άμυνα στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, οι δύο ομάδες σημείωσαν μόλις από ένα γκολ (24-24). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Jakobsen με τρομερό σουτ έκανε το 25-24 και με πέναλτι το 26-24, γέρνοντας την πλάστιγγα στην πλευρά της ΑΕΚ. Ο Συγγάρης απέκρουσε πέναλτι του Κωστακίδη, αλλά τελικώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 26-25, για να απαντήσει ο Μυλωνάς (27-25). 30″ πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 27-26, ο Jakobsen αστόχησε και στη συνέχεια υπέπεσε σε πέναλτι. Σε νεκρό χρόνο, ο σπεσιαλίστας στις αποκρούσεις πέναλτι, Θάνος Συγγάρης σταμάτησε τον Κωστακίδη και πάλι και χάρισε την πολύ σημαντική νίκη στην ΑΕΚ.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (08/05) στο ΔΑΚ Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη, όπου η ΑΕΚ με νίκη προκρίνεται στους Τελικούς της Handball Premier.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ Βεργίνα TV 27-26 (κ.α. 23-23)
Tα πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 3-7, 6-9, 7-11, 9-12 (ημχ.), 11-14, 14-15, 17-18, 19-19, 20-21, 23-23 (κ.α.), 27-26 (παρ.).
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Darsuland 1, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Balaz 2, Radulovic, Αλβανός, Μπάγιος 2, Jakobsen 8, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Αργυρού 1, Palevicius 4, Vrazalica 3.
ΠΑΟΚ ΒΕΡΙΓΝΑ TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Ελοζούα, Γιόσμου 3.
Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής. Κόκκινες: 69:58 Γιάκομπσεν (για επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:43 Μπάγιος (τρία δίλεπτα), 54:17 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα). Δίλεπτα: 12-8. Πέναλτι: 4/4 – 1/4.