ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη (3-2), αλλά και χαμένος βαθμός

Την 8η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-2 σε του ΑΟ Μαρκοπούλου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, γεγονός που οδήγησε στο να χαθεί ένας πολύτιμος βαθμός, ωστόσο τα έδωσε όλα και κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη, διατηρώντας το αήττητο της έδρας της στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Πλέον, η ΑΕΚ έχει… συγκάτοικους στη 2η θέση, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, με 21 βαθμούς, ενώ στην 1η θέση παραμένει ο ΠΑΟΚ με 27. Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη, όπου φιλοξενείται από τον Άρη για την 10η μέρα του Πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε από νωρίς με 5-0. Με τη Βλαχάκη να πιέζει με τα σερβίς της, αλλά και να εκτελεί μαζί με τη Νίζετιτς, οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν στο σκορ με 11-4 και 18-11, ενώ κατέκτησαν με άνεση το σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ πήρε από νωρίς και πάλι σημαντική διαφορά (8-6, 12-7). Η Σίλβα ανέβασε ρυθμούς και τελείωνε ιδανικά τις εξαιρετικές πάσες της Κωνσταντινίδου (18-13, 20-14). Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-2, μείωσαν σε 22-19, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να φτάσει σε σετ πόιντ (24-22). Μία επίθεση του Μαρκοπούλου και ένα λάθος της Σίλβα έφεραν το ματς στα ίσια. Ακολούθησαν 4 χαμένα σετ πόιντς της ΑΕΚ (25-24, 26-25, 27-26, 28-27), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 0-3 για το 28-30 και το 1-1 στα σετ.

Όμοια ήταν περίπου η εικόνα και στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2 και 3 πόντους (4-2, 10-7). Το +3 διατηρήθηκε έως το 16-13, όταν και πάλι με όπλο το μπλοκ, το Μαρκόπουλο απάντησε και ισοφάρισε σε 19-19. Νίζετιτς και Βλαχάκη δεν λάθεψαν στην επίθεση και έφεραν την ΑΕΚ στο 22-21, ενώ η Νίζετιτς τελείωσε και το σετ με δύο διαδοχικούς πόντους (25-23).

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ είδε τη Σίλβα να παίρνει διαδοχικές επιθέσεις πάνω της και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στην «Ένωση» (9-6). Το Μαρκόπουλο έφερε το σετ στα ίσια (17-17), με την ΑΕΚ να ξεφεύγει εκ νέου με 2 (19-17). Τα εξαιρετικά σερβίς της Σίλβα έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα με 21-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ανέτρεψαν την κατάσταση κατακτώντας το σετ με 27-25.

Στο τάι μπρέικ, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 5-3. Η Σίλβα με δύο επιτυχημένες επιθέσεις, αλλά και με τις Κουλίκοβα και Νίζετιτς να «εκτελούν», η ΑΕΚ βρέθηκε στο +3 (8-5). Η Βλαχάκη έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην ΑΕΚ (10-5), ενώ Καλαντάτζε και Σίλβα διαμόρφωσαν το 14-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12, αλλά το μπλοκ των Νίζετιτς-Κουλίκοβα χάρισε τη νίκη με 15-12 και 3-2 στα σετ.

ΑΕΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-2
: 25-13, 28-30, 25-23, 25-27, 15-12.
Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιτς 20 (18/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ.-33% άριστες), Διάλλα 3 (3/7 επ.), Βλαχάκη 21 (14/43 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-18% άριστες), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 27 (19/47 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα λ, 67% υπ.-28% άριστες), Αρτακιανού (λ), Καλαντάτζε 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Καλντερόν 1 (1/2 επ.).
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φιτζμόρις 27 (23/60 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νάγκελς 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιθ 1 (1/8 επ., 20% υπ.-00% άριστες), Φίτερερ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (12/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 56% υπ.-15% άριστες), Ευαγγελίου 1 (1/3 επ.), Σπανάκη 11 (7/19 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 34% υπ.-11% άριστες), Βαϊοπούλου.