ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη (5-10) και 5η θέση για την ΑΕΚ!

Την 5η θέση κατέκτησε η ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών και μαθηματικά, μετά τη νίκη της με 10-5 επί του ΝΟ Ρεθύμνου στο πλαίσιο της εξ αναβολής 14ης αγωνιστικής. Η “Ένωση” στην παρθενική της παρουσία στην κορυφαία κατηγορία της χώρας και μόλις στον 2ο χρόνο λειτουργίας του τμήματος, αναδείχθηκε 5η καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος, 1 αγωνιστική πριν το φινάλε, ενώ δεδομένο είναι ότι σε περίπτωση που δεν υπήρχαν διακοπές, θα μπορούσε να φτάσει και ακόμα υψηλότερα με τον ρυθμό που βρήκε κατά διαστήματα.

Στο 1ο οκτάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αποκτήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να αστοχεί σε πέναλτι στο 8ο λεπτό με την Λούδη. Η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγα δευτερόλεπτα μετά, όμως η Λούδη ισοφάρισε λίγο πριν τελειώσει η περίοδος.

Στο 2ο οκτάλεπτο η τυπικά γηπεδούχος ομάδα έκανε το 2-1 στο 3ο λεπτό με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει ξανά με την Λούδη. Η “Ένωση” δεν κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα καθώς το σκορ έγινε 3-2 υπέρ του Ρεθύμνου πριν τελειώσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Το 3ο οκτάλεπτο ήταν και το καλύτερο για την ΑΕΚ καθώς έκανε ένα σερί 6-0 με τις Μπενέκου, Στρατιδάκη, Μαστρόκαλου και Πατέρου να σκοράρουν για το 3-8, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα μας.

Το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι γηπεδούχες κατάφεραν απλά να μειώσουν σε 5-8, όμως με τα γκολ των Λούδη και Πατέρου να διαμορφώθηκε το τελικό 5-10.

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, την Τετάρτη (12/05, 12:00) όταν και φιλοξενείται από τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο Κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης για την 18η ημέρα του Πρωταθλήματος.

ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΕΚ 5-10
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 0-6, 2-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Κυριακάκη 1, Γαβαλά 3, Τσιουγκρή, Φραγγελάκη 1, Λαμπαθάκη, Χρυσοβέργη, Φαρμάκη.
ΑΕΚ (Λιόση): Τσουρή, Λούδη Α. 3, Λούδη Ε., Πάτερου 1, Μαστρόκαλου 3, Μπενέκου 2, Στρατιδάκη 1, Ζοφώλη, Μπαλωμενάκη, Παντελίδου, Γροζοπούλου, Κώτσου, Δανέζη, Δρένιου, Πανάρετου.