ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη και πρόκριση για την ΑΕΚ!

Μεγάλη νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε με 27-17 της Ελπίδας Αμύνταιου εκτός έδρας και προκρίθηκε στο 2ο Γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος! Η «Ένωση» όχι μόνο στην πρώτη της συμμετοχή, αλλά μάλιστα στον πρώτο της αγώνα στην ιστορία της στο θεσμό, πέρασε σαν «σίφουνας» από το Κλειστό του Αμύνταιου, το οποίο κατακλύστηκε από εκατοντάδες φιλάθλος του «Δικεφάλου» που στήριξαν τις «κιτρινόμαυρες» και τις ώθησαν στη νίκη-πρόκριση.

Η ΑΕΚ στα Προημιτελικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΓΑΣ Καματερού (21/12) με στόχο την πρόκριση στο Final Four της διοργάνωσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αλύτερα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Η «Ένωση» γρήγορα προηγήθηκε με 3-1 και στη συνέχεια έφτασε τη διαφορά στα 5 τέρματα (1-6). Η «Ένωση» δεν έχασε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 5-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν φτάσει το δείκτη του σκορ στο υπέρ τους 7-18. Ο «Δικέφαλος» δεν χαλάρωσε στιγμή και έφτασ στην τελική νίκη με 27-17.

Ελπίδες Αμύνταιου – ΑΕΚ 17-27
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-5, 2-6, 2-7, 4-8, 5-11 (ημ.), 7-16, 8-19, 10-23, 12-26, 14-27, 17-27.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Μόσχος Κιοσές): Σουμτάκη, Κουτσουρίδου Σ., Σκόδρα 3, Κακλίδου, Πανταζή Π. 1, Ντίνα, Αντωνιάδου 1, Κωτσοπούλου, Μίτις, Βασιλείου 3, Πανταζή Σ. 1, Παρχαρίδου 1, Καπετανοπούλου 6, Κουτσουρίδου Α., Μπουρή 1, Γκάτσιου.
ΑΕΚ (Γιάννης Αντάλης): Μάγκου 6, Καραγιάννη 2, Mανδαμαδιώτη 1, Φράγκα 3, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 3, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη Τ. 1, Λυτρίβη Θ., Σαρκίρη, Ραντούλοβιτς, Μπόργκες 7, Πατρώνη 2.
Διαιτητές: Πήτας-Αγγαλίδης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/2-4/4.