ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη με ανατροπή στη Μίκρα!

Επική ανατροπή για την ΑΕΚ που κέρδισε με 3-2 τον Άρη για την 10η αγωνιστική της Volley League Γυναικών στην Μίκρα. Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, όμως ο Άρης κατάφερε να πάρει τα πρώτα 2 σετ, με την ομάδα της ΑΕΚ να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Η ομάδα της «Ένωσης» κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι κατακτώντας εύκολα το τρίτο και το τέταρτο σετ και στο τάι μπρέικ με καθαρό μυαλό πήρε τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο σετ ανοίγοντας το σκορ, εκμεταλλευόμενη λάθος της γηπεδούχου ομάδας. Στη συνέχεια η «Ένωση» κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ (8-14, 12-16), όμως ο Άρης έκανε την αντεπίθεση περνώντας μπροστά στο σκορ (21-19) και στο τέλος πήρε το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (3-3, 7-7). Η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια που έκανε να βελτιώσει τα λάθη της, δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, κυνηγώντας σε όλη τη διάρκεια του σετ το σκορ και στο τέλος έχασε το σετ με 25-22.

Η ΑΕΚ στο τρίτο σετ μπήκε αποφασιστικά να κάνει την αντεπίθεση, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα στο σκορ (0-3, 2-6). H «Ένωση» με καλή επίθεση κατάφερε να αυξήσει την διαφορά (6-15, 7-20) και να πάρει το σετ με 10-25, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Με τον ίδιο τρόπο όπως στο προηγούμενο, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τέταρτο σετ (0-2, 2-5). Η ΑΕΚ φαίνεται πως βρήκε λύση και σε άμυνα και σε επίθεση με την διαφορά να φτάνει στους 5 πόντους (13-18). Ο Άρης στο τέλος προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ (20-22), όμως η ΑΕΚ με καθαρό μυαλό πήρε το σετ με 20-25, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Καλύτερα ξεκίνησε το τάι μπρέικ ο Άρης κάνοντας το 2-0 στην αρχή του σετ. Η ΑΕΚ είχε άμεση απάντηση και έκανε το σκορ 2-4, παίρνοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Το σετ στη συνέχεια πήρε φωτιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (5-5, 6-6). Η ΑΕΚ την κρίσιμη στιγμή ανέβασε ρυθμό (8-10) και πήρε τη νίκη με 13-15.

Άρης – ΑΕΚ 2-3
Τα σετ: 25-23, 25-22, 10-25, 20-25, 13-15.
ΑΣ ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (0/5 επ., 3 άσσοι), Απλαδά 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Τσούμπα 24 (22/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Καϊσέδο 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 15% άριστες), Μπέτσεβα 18 (14/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 11% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 62% υπ. – 10% άριστες), Καμπούρη (λ), Κεραμιτσοπούλου 1 (1/2 επ.), Αποστολίδου, Νταφοπούλου 1 (1 άσσος), Σαλαγκούδη.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιτς 22 (20/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Καλαντάτζε 10 (10/12 επ.), Κωνσταντινίδου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Καλντερόν 14 (14/30 επ., 27% υπ. – 9% άριστες), Σίλβα 23 (18/36 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 13 (5/10 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. – 31% άριστες), Βλαχάκη 3 (3/5 επ., 11% υπ. – 0% άριστες).