ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Νίκη με καλή εμφάνιση κόντρα στο Κιλκίς

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε με 32-16 του ΓΑΣ Κιλκίς για την 17η αγωνιστική της Handball Premier. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τον προπονητή της ομάδας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Πλέον, απομένουν 5 αγώνες για το φινάλε της κανονικής διάρκειας, με τους Πρωταθλητές να στοχεύουν στο απόλυτο των νικών και να είναι έτοιμοι για τα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ το παιχνίδι πολύ δυνατά παίρνοντας ένα προβάδισμα 4 τερμάτων από νωρίς (7-3). Οι παίκτες του Φρεντερίκ Μπουζόν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πιέζοντας στο γρήγορο παιχνίδι, φτάνοντας στο 12-6 στο 20′. Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17-7.

Με την ίδια θέληση μπήκε και στο δεύτερο μέρος η «Ένωση». Η καλή άμυνα δεν άφησε την ομάδα του Κιλκίς να σκοράρει στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να αυξάνει την διαφορά στα 12 γκολ (20-8). Όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ αύξανε κι άλλο τη διαφορά κατακτώντας τελικώς τη νίκη με 32-16.

ΑΕΚ – ΓΑΣ Κιλκίς 32-16
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-3, 8-5, 11-6, 16-7, 17-8 (Ημ.), 19-8,21-9, 24-10, 25-12, 29-13, 32-16.
ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τικ 4, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 1, Μάλλιος 2, Τέπερ, Ηλιόπουλος 5, Τόμε 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς 1, Μίλερ 3, Σαλέμ 3, Κεδέρης.
ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 1, Κυπραίος, Μήγγας 1, Ελευθεριάδης, Ρίστιτς 4, Δημάκης 2, Βαφειάδης, Μποτσκάρεφ 3, Συγγιρίδης 3, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης 1, Μπερεζνί, Εντζέν 1, Ταραμονλής.
Διαιτητές: Γερουλάνος-Φωκίτης. Δίλεπτα: 1-2. Πέναλτι: 1-1.