ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη με ψυχή, 13-11 το ΝΟ Χίου!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που καθήλωσε τους θεατές, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 13-11 του ΝΟ Χίου για την 4η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η ομάδα του κόουτς Βενετόπουλου, βγάζοντας πάθος και ψυχή στο νερό, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ στο πρώτο μέρος και κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, έχοντας ως κορυφαίο τον Μαρινάγη.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, η «Ένωση» απάντησε αμέσως στο γρήγορο 0-2 των φιλοξενούμενων, και με τους Βούκσεβιτς, Αράγια και Κοκκινάκη έφερε το ματς στα ίσια (3-3). Λίγο πριν την εκπνοή με ένα τρομερόι σουτ ο Μαρινάγης σημείωσε το 4-3.

Στο β’ οκτάλεπτο, οι Χιώτες με νέο σερί 2-0, πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-5. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Αράγια με πέναλτι, ενώ ο Βούκσεβιτς με γυριστό σουτ από τη θέση του φουνταριστού «έγραψε» το 6-5. Οι δύο ομάδες έριξαν μεγάλο βάρος στις επιθέσεις με το κοντέρ να αρχίζει να αυξάνει γρήγορα (6-6, 6-7, 7-8, 8-9) και με τη Χίο να φτάνει στο υπέρ της 10-9 στο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ με τον Σταμέλο να της δίνει την ευχέρεια να παίξει πιο γρήγορα, πίεσε στην κόντρα τους φιλοξενούμενους. Σταμέλος και Μαρινάγης ισοφάρισαν σε 11-11, ενώ η «Ένωση» απώλεσε και πέναλτι για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Έτσι, φτάσαμε στο δ’ οκτάλεπτο. Η ΑΕΚ παίζοντας τρομερή άμυνα, δεν άφησε περιθώρια στους «κυναόλευκους». 4′ πριν τη λήξη, ο Μαρινάγης σκόραρε από πλάγια θέση για το 12-11 εν μέσω αποθέωσης. Η άμυνα βγήκε εκ νέου και στην επόμενη επίθεση και πάλι ο Μαρινάγης βρήκε δίχτυα για το 13-11. Στα τελευταία 3 λεπτά η ΑΕΚ έκανε διαχείριση του σκορ, με το 13-11 να σκορπά χαμόγελα στις τάξεις του «Δικεφάλου».

ΑΕΚ – ΝΟ Χίου 13-11