ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη πάθους κόντρα στο Πανόραμα

Η ΑΕΚ νίκησε 27-26 το Πανόραμα στο «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Η «Ένωση» παρά την άδικη αποβολή της Μπουλάτοβιτς στο 15:30’, έδειξε τεράστιο πάθος και πήρε μια σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας.

Το Πανόραμα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-4), με την «Ένωση» δια χειρός Μπόργκες, να παίρνει το προβάδισμα και τη διαφορά 4 τερμάτων (13-9). Ωστόσο, η αποβολή της Μπουλάτοβιτς στα μισά του πρώτου μέρους, άλλαξε τις ισορροπίες, με αποτέλεσμα το Πανόραμα να μειώσει στο γκολ (15-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά σκληρές άμυνες και το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό. Το Πανόραμα δέκα λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε (20-21), αλλά η ΑΕΚ με τεράστια καρδιά και πάθος, πέρασε μπροστά και εν τέλει πήρε τη νίκη με 27-26.

ΑΕΚ – Πανόραμα 27-26.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 10-8, 13-9, 15-14 (ημ.), 15-15, 18-18, 20-19, 20-21, 24-24, 27-26.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά 1, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου Χ., Μπρεάνου Μ., Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 8, Πατρώνη 5.
Πανόραμα (Σωκράτης Βακάλης): Λιούκα 2, Παπαδοπούλου Γ., Κάρσιου 2, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου 3, Βράμπα Ε., Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα Δ., Λύτρα, Γκονσάλβες 2, Κουλούρη 9, Αμπίλντα 6, Παπαδοπούλου Α. 2.
Διαιτητές: Μερτινιάν-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-7. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 5/6-5/5.