ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο οι Άνδρες!

Με 3-1 σετ επικράτησε εκτός έδρας η ΑΕΚ της Αρμενικής Πειραιώς για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ Ανδρών. Η «Ένωση» έφτασε στη νίκη με ανατροπή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, όμως ανεβάζοντας ρυθμούς και με τον τεχνικό του «Δικεφάλου» να πραγματοποιεί εκτεταμένο rotation, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Προφυλάχθηκε ο Ρούσης, ενώ ο Αχιλλεόπουλος δεν αγωνίστηκε λόγω ίωσης. Στα πολύ σημαντικά στοιχεία του παιχνιδιού, έπαιξαν βασικοί για πρώτη φορά στη σεζόν οι Ηλιακόπουλος και Κονίδης, ενώ επίσης για πρώτη φορά αρχηγός του «Δικεφάλου» ήταν ο Σπύρος Μπαρμπούνης.

Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης (ΑEK, ΑΠΣ Ήφαιστος, Άρης και ο νικητής του αγώνα ΑΕΝ Πανοράματος – ΝΓΣΘ Ηρακλής) θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Παρασκευής (09/12, 12:30)

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας ένα αρχικό προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σετ. Οί δύο ομάδες βάδιζαν κοντά στο σκορ, με την Αρμενική να φτάνει στο σετ μπολ (25-24) και τελικώς να καταφέρνει να κάνει το 1-0 με 26-24.

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και με τους Μπατατζίμ και Ράμος να κάνουν ό,τι θέλουν στο φιλέ έφτασε στην άνετη ισοφάριση με 25-17.

Το πιο κρίσιμο σετ του αγώνα ήταν το τρίτο. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να το κατακτήσουν, καθώς θα έδινε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Το σετ έφτασε στην παράταση και χρειάστηκε η ΑΕΚ να φτάσει τους 34 πόντους για να το κατακτήσει.

Στο τελευταίο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση νίκη φτάνοντας στο άνετο 25-14.

Aρμενική Πειραιώς – ΑΕΚ 1-3
: 26-24, 17-25, 32-34, 14-25.
ΑΡΜΕΝΙΚΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: Τσαλικιαν, Τσεμενιαν, Μπαλτασης, Περγαμαλης, Λελος, Μανδηλαρης, Μιχαήλοβιτς (λ), Γκότσης, Μαμαης, Παυλιδης, Μαλαματίνας
ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Ηλιακοπουλος, Παλεντζας, Μπαρμπουνης, Κονίδης, Ράμος, Μελλες, Πολυχρονιαδης (λ), Καουνης, Μπατατζιμ, Καβαρινος, Χαλίλης.