ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Νίκη-ξεμούδιασμα πριν την Πέλιστερ για τους τρεμπλούχους!

Άνετη επικράτηση με 33-20 επί του Αερωπού Έδεσσας σημείωσε η ΑΕΚ, η οποία παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πολλές λύσεις επιθετικά, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, σε μία αναμέτρηση στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Handball Premier. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» στρέφουν την προσοχή τους στον «τελικό» με την Πέλιστερ, που θα κρίνει την ευρωπαϊκή συνέχεια του «Δικέφαλου», στο EHF European League.

Όσον αφορά το πρώτο μέρος, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και με τον Νικολαΐδη πήρε γρήγορα διαφορά δύο τερμάτων (5-3), ενώ με τον Ουγκάλντε έκανε το 10-5 στο δεκάλεπτο. Ο Αερωπός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα με τον Τζηρά και τον καλόμοιρο η «Ένωση» να είναι μπροστά στο 20λεπτο με 14-6. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 17-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο ξανά το γκάζι. Ο Σέβελεφ και ο Τζηράς διαμόρφωσαν το 24-13, ενώ ο Νικολαΐδης το 29-17. Ο Αραμπατζής με δύο διαδοχικά τέρματα πέντε λεπτά πριν το τέλος έκανε το 31-19 και ο Δικαιούλιας στο λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση διαμόρφωσε το τελικό 33-20.

ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας 33-20
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-5, 12-5, 14-6, 14-8, 17-9 (ημ.), 21-12, 26-14, 27-15, 29-18, 31-19, 33-20.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ουγκάλντε 4, Ζαρίκος 1, Μυλωνάς, Νικολαΐδης 4, Καλόμοιρος 6, Μόγια 1, Δικαιούλιας 1, Κοτσιώνης 1, Ηλιόπουλος 1, Αραμπατζής 6, Τζηράς 2, Πλάθα, Παπαδιονυσίου 2, Σέβελεφ 3, Άντζελιτς 1, Μπουκοβίνας.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Δάϊος, Τσέλιος 6, Μήγγας, Γάτσης 1, Μπουτκάρης 1, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καρατζιός, Πετρίτσκο 2, Μποκάρεφ 2, Κυριακού 4, Γιαννούσης, Γερμάσεβιτς 4.
Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης. Δίλεπτες: 0-2. Πέναλτι: 3/3-0.