ΝΕΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Νίκησε τη Μέταλουργκ η Ανόρθωση

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η πρώτη μέρα του δεύτερου διεθνούς τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης», που φέτος πραγματοποιείται με τη συμμετοχή των ΑΕΚ, ΡΚ Μέταλουργκ (Βόρεια Μακεδονία), Ανόρθωσης Αμμοχώστου (Κύπρος) και Διομήδη Άργους στο «Γ. Κασιμάτης». Η «Ένωση» στο πρώτο ματς νίκησε τον Διομήδη Άργους 36-26, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι η Ανόρθωση επικράτησε της Μέταλουργκ 31-30.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κύπριοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και παρότι ξεκίνησαν χέρι-χέρι με τους αντιπάλους, πήραν σημαντικό προβάδισμα προς το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, επικράτησαν 19-11 στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση αν και μπήκε το ίδιο δυνατά, δέχθηκε πίεση από τη Μέταλουργκ με αποτέλεσμα η ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας στο 15′ να είναι στο 26-21. Στη συνέχεια, μείωσε περισσότερο (28-26), με τους Κύπριους όμως να μην χάνουν τη ψυχραιμία τους και στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με 31-30.