ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκησε τον ΑΝΟΓ και ελπίζει για 3η θέση!

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 18-10 του ΑΝΟΓ για την 12η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών και παρέμεινε… ζωντανή στη «μάχη» για την κατάληψη της 3ης θέσης στον Όμιλο. Οι «κιτρινόμαυροι» με εντυπωσιακή εμφάνιση, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα της Γλυφάδας και κατέκτησαν ένα ακόμα τρίποντο. Η ισοπαλία του Εθνικού με τον Απόλλωνα βάζει… δύσκολα στην «Ένωση», όμως η ομάδα του Δημήτρη Μάζη θα τα δώσει όλα μέχρι το τελευταίο παιχνίδι.

Το «παρών» στο Κολυμβητήριο της Ηλιούπολης έδωσε και ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς, τον οποίο και υποδέχθηκαν ο Γενικός Αρχηγός της ΑΕΚ, Ηλίας Χατσίκας, και οι Διοικητικοί Υπεύθυνοι των τμημάτων υδατοσφαίρισης, Πάνος Μιχαλόπουλος και Γιώργος Κιρμίζογλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ με τους Βούκσεβιτς και Παπούκα πήρε από νωρίς προβάδισμα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά οι Τσαταλιός και Κριγιέστορας με δύο εντυπωσιακά τέρματα έβαλαν εκ νέου μπροστά την ΑΕΚ (4-2).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ομάδα της Γλυφάδας μείωσε σε 4-3 και 5-4, αλλά με σερί 4-0 από τους Ηλιόπουλο, Τσαταλιό και Στελλάτο η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ με 9-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-5, αλλά άλλο ένα τρομερό γκολ του Στελλάτου, διαμόρφωσε το 10-5 του ημιχρόνου.

Ο Τσαταλιός με δυνατό σουτ «έγραψε» το 11-5 με την έναρξη της γ’ περιόδου. Ο Κριγιέστορατς έδωσε επιθετικές λύσεις για τον «Δικέφαλο», μετατρέποντας το 11-7 σε 13-8.

Ο άσσος της ΑΕΚ σκόραρε και στην δ’ περίοδο για το 14-8, εν μέσω αποθέωσης από όλο το κοινό του κολυμβητηρίου, ενώ λίγο αργότερα σκόραρε και το 17-10. Τελικώς, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 18-10.

ΑΕΚ – ΑΝΟΓ 18-10