ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκησε τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το «Ι. Μαλακατές»!

Φιλική μεν, νίκη δε, για τη γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στον Τελικό του 3ου Τουρνουά «Ι. Μαλακατές». Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδης επικράτησε του «τριφυλλιού» στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» και κατέκτησε το τρόπαιο του τουρνουά, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

Μία εβδομάδα πριν την επίσημη έναρξη της σεζόν οι «κιτρινόμαυρες» επιβλήθηκαν ενός ισχυρού αντιπάλου, και μάλιστα με ανατροπή, μιας και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 και 2-1 σετ.

Στο πρώτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν δυνατά και δεν άφησαν την ομάδα του Παναθηναϊκού να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η γηπεδούχος ομάδα στο 12-11 υπέρ της, πάτησε «γκάζι» και έφτασε σε μία διαφορά 4 πόντων (16-12). Με την Terell να ανεβάζει ρυθμούς η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο σετ, χωρίς επιτυχία όμως, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-19.

Η «Ένωση» δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο σετ, με τις γηπεδούχες να αποκτούν προβάδισμα με 4 πόντους (7-3). Σταδιακά το μπλοκ της ΑΕΚ βελτιώθηκε και σε συνδυασμό με πολύ καλά σερβίς από Βεργίδου και Κοσμά, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 7-7, ενώ πήρε και κεφάλι στο σκορ με 10-11. Οι «πράσινες» έμειναν κοντά στο σετ έως το 14-16, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ με σερί 9-3 ισοφάρισε σε 1-1 σετ (17-25).

Το κακό της πρόσωπο παρουσίασε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, καθώς από την αρχή έμεινε πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο σετ. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε κάθε λάθος της ΑΕΚ, ειδικά στην υποδοχή, και πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ (25-14).

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και με την Vander Weide να πηγαίνει στη γραμμή του σερβίς, πήρε προβάδισμα με 4-0. Terell και Βεργίδου κυριαρχούσαν στην επίθεση και η ΑΕΚ προγήθηκε με 3-9. Το μπλοκ της «Ένωση» έμοιαζε απροσπέλαστο για το «τριφύλλι», με τη διαφορά να φτάνει έως τους 9 πόντους (4-13). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη όχι μόνο διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας, αλλά έφτασε έως και το +10, με άσσο της Βεργίδου (9-19). Ο Παναθηναϊκός μείωσε έως το 19-24, με την ΑΕΚ να κατακτά τον τελευταίο πόντο με μπλοκ και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ σοβαρές, χωρίς καμία από τις δύο να ξεφεύγει στο σκορ έως το 6-6. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 3-0, με την Terell να «εκτελεί» από παντού για το 6-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-9, όμως και πάλι το μπλοκ της «Ένωσης» της χάρισε το προβάδισμα με 3 πόντους (9-12). Η Terell με εντυπωσιακό καρφί έκανε το 9-13, ενώ το μπλοκ των «κιτρινόμαυρων» διαμόρφωσε το τελικό 9-15 και το 2-3 στα σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε η απονομή του τουρνουά. Η Lindsey Vander Weide αναδείχθηκε MVP του τουρνουά, καταχειροκροτούμενη από όλο το γήπεδο. Εν συνεχεία έγινε η απονομή του τροπαίου, με τη Μαρίνα Τσοχατζή να το σηκώνει στον ουρανό του «Π. Γιαννακόπουλος», με την ευχή όλων αυτό να είναι το πρώτο από τα πολλά κύπελλα που θα κατακτήσει φέτος η ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 2-3
: 25-19, 17-25, 25-14, 19-25, 09-15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 3, Κωνσταντίνου 7, Κωνσταντέλλου, Kros 6, Στεπανένκο 14, Grothues 12, Παπαστεργίου, Παπαφωτίου 3, Τσιτσιγιάννη, Χαντάβα 13, Ρόγκα, Μεταξά , Καραγκούνη 1, Ξηντάρα.
ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Μπελιά, Κοσμά 7, Γεωργιάδου, Παυλίδου, Διώτη, Lyndsey 22, Παπά, Τσοχατζή, Terell 19, Βεργίδου 6, Καββαδία 1, Γκουντιμένκο 5, Brown 12.