ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Όλα για το Πρωτάθλημα!

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ηττήθηκε από την Madeira Sad Andebol στο “Γ. Κασιμάτης” με ** και με δύο ήττες αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Challenge Cup. Η “Ένωση” έφτασε για 2η συνεχόμενη σεζόν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, αλλά το εμπόδιο της πορτογαλικής ομάδας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο τη φετινή χρονιά, σε αντίθεση με πέρσι όταν και ο “Δικέφαλος” είχε προκριθεί στους Τελικούς. Πλέον, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού στρέφουν την προσοχή τους στο Πρωτάθλημα όπου ξεκάθαρος στόχος είναι η επιστροφή στο θρόνο για πρώτη φορά από το 2013.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στους φίλους της ΑΕΚ που γέμισαν το “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ και στήριξαν τους “κιτρινόμαυρους” από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αψηφόντας το ιδιαίτερο της ημέρας.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκα δυνατά και προηγήθηκαν με 0-2. Η ΑΕΚ με τους Jakobsen και Balaz ισοφάρισε σε 2-2 παραμένοντας κοντά στο σκορ έως το 3-3. Οι Πορτογάλοι με σερί 4-0 και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ΑΕΚ (χαμένο πέναλτι, λάθος πάσες) “ξέφυγαν” με 3-7. Οι “κιτρινόμαυροι” με τον Vrazalica και τον Jakobsen μείωσε σε 6-9, αλλά ένα ακόμα χαμένο πέναλτι και πολές άστοχες επιθέσεις, έδωσαν εκ νέου προβάδισμα 4 τερμάτων στην Madeira (8-12). Ο Semedo της Madeira τραυματίστηκε σοβαρά σε μία σύγκρουση με τον Παναγιώτη Νικολαΐδη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για λίγα λεπτά. Ευτυχώς ο άσσος των Πορτογάλων σηκώθηκε, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 9-13.

Στο δεύτερο μέρος, νέες χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ “εκτόξευσαν” τη διαφορά στα 6 γκολ (10-16). Η “Ένωση” μείωσε με τους Balaz και Jakobsen σε 12-16, αλλά έκτοτε δεν απείλησε ξανά την αντίπαλη ομάδα. Για αρκετή ώρα, Balaz και Palevicius ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων (14-21, 16-22, 17-24), τη στιγμή που οι Πορτογάλοι δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα στην απέναντι πλευρά. Η ΑΕΚ τελικώς ηττήθηκε με 22-30, ωστόσο άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο δέχθηκαν το χειροκρότημα από τους φίλους του Συλλόγου που γέμισαν το γήπεδο. Μάλιστα, οι φίλοι του “Δικεφάλου” χειροκρότησαν και την αντίπαλη ομάδα για την εμφάνισή της.

Η ΑΕΚ δεν έχει χρόνο για… δάκρυα, καθώς την προσεχή Τρίτη (30/04) φιλοξενείται στο Άργος από τον τοπικό Διομήδη με στόχο τη νίκη και την πρόκρισή της στα ημιτελικά της Handball Premier.

ΑΕΚ – Madeira SAD Andebol 22-30
ΑΕΚ (Γραμματικός): Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Rozsavolgyui, Συγγάρης, Balaz 6, Radulovic, Αλβανός, Μπάγιος, Jakobsen 4, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 2, Μυλωνάς, Αργυρού, Palevičius 7, Βραζάλιτσα 3, Μπαλάσκας.
MADEIRA SAD ANDEBOL (Findalgo): Silva, Lima, Soares 2, Martistrongns 1, Ribeiro 3, Santos 5, Carvalho, Landim, Nogeira 7, Sousa 4, Miranda 1, Semedo 5, Peneda 1, Capdevil, Pereira 1.
Διαιτητές: Butzak – Zachrandik (Σλοβακία). Παρατηρητής: Michtarian (Αρμενία). Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 3/5-5/5.