ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ

Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν…

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Άθλο Ορεστιάδος, εντός έδρας και έχασε οποία ελπίδα είχε μείνει για την άνοδο στην Volley League. Η «Ένωση» μετά από αυτή την ήττα έμεινε στους 6 βαθμούς και δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει την άνοδο στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με στόχο να κερδίσει το πρώτο σετ ξεκίνησε η ΑΕΚ, κάνοντας γρήγορα το σκορ 5-3 υπέρ της. Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 11-14, όμως η «Ένωση» είχε απάντηση(20-18) και με ένα σερί 7-0 έκανε το 25-18 και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα την Ορεστιάδας μπήκε πιο δυνατά αποφασισμένη να κάνει το 1-1(3-5, 9-10), με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μείνει σε απόσταση αναπνοής. Η φιλοξενούμενη ομάδα πάτησε γκάζι κάνοντας ένα σερί 5-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 9-15. Η Ορεστιάδα εκμεταλλεύτηκε την διαφορά και πήρε το σετ με 19-25.

Με την έναρξη του τρίτου σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα(3-1, 8-5). Ο «Δικέφαλος» δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα με την φιλοξενούμενη ομάδα να περνάει μπροστά στο σκορ (14-17, 15-20) και πήρε το σετ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ ήταν σαν μην μπήκε ποτέ, φανερά επηρεασμένη από την μέχρι ώρας ανατροπή που είχε κάνει η Ορεστιάδα. Η φιλοξενούμενη ομάδα είχε το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του σετ, κατακτώντας το με 16-25.

ΑΕΚ – Άθλος Ορεστιάδας 3-1

Τα σετ: 25-18, 19-25, 19-25 16-25