ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε!

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι (2-2 παράταση), χάνοντας το πρωτάθλημα από την ομάδα του Δούκα με σκορ 3-1 στις νίκες. Ισόπαλο 1-1 το σκορ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στην παράταση οι δυο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Δελαπόρτα.

Από το δεύτερο ημίχρονο και μετά, ξεκίνησαν οι δυο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμούς, καθώς  στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα αξιοποιώντας τις φάσεις που δημιούργησαν. Το σκορ άνοιξε η γηπεδούχος ομάδα του Δούκα με τον Καράμπελα στο 34’, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Πάνου έκανε το 1-1 για την ΑΕΚ, κρατώντας την ζωντανή στο παιχνίδι. Το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό μέχρι το τέλος της κανονικής διαρκείας.  Στην παράταση ο Δούκας ήταν η ομάδα που πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ 2 λεπτά πριν την λήξη, όμως ο Δελαπόρτας 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 2-2 και έστειλε τις δυο ομάδες στα πέναλτι. Στην διαδικασία των πέναλτι η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο με τον Πάνου, και τον Δούκα να παίρνει την νίκη με 5-4.

ΑΣΕ Δούκα – AEK 2-2 (5-4 στα πέναλτι)
Σκόρερς: Πάνου, Δελαπόρτας.