ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Πάτησε γκάζι και πέρασε από την Δράμα!

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 36-31 της Δράμας, εκτός έδρας, για την 18η αγωνιστική της Handball Premier. Δύσκολο το έργο των «κιτρινόμαυρων» απέναντι στην ομάδα της Δράμας, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, βρήκε τον τρόπο και έφτασε στο δίποντο.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, και τον Ζίβκοβιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα ένα λεπτό αργότερα. Η «Ένωση» δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (2-3, 8-8). Η ομάδα της Δράμας στο 18ο λεπτό πάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα με 3 γκολ (14-11) με τον Μαντάλινιτς να πετυχαίνει δυο τέρματα για την ΑΕΚ και να μειώνει ξανά στο (14-13), 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπερη τους 18-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Δράμας ξεκίνησε δυνατά και στο πρώτο πεντάλεπτο κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά (24-21). Όμως ο γρήγορος ρυθμός που δημιούργησε, βοήθησε την ΑΕΚ, με τους παίκτες του Αλέξη Αλβανού να μειώνουν σε 26-25 με τον Κεδέρη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο εξτρέμ της ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (27-27). Ο «Δικέφαλος» μετά το 50’ πήρε το παιχνίδι στα χέρια του, πήρε τα ηνία του αγώνα (27-28) και τελικώς κατέκτησε τη νίκη με 36-31.

Δράμα – ΑΕΚ 31-36
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης Αθανάσιος): Βασιλείου, Μωραΐτης 2, Λασάκου 1, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Τόσκας 5, Τουρνικίδης 2, Πολύδωρος, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 10.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 13, Καλαματάς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 6, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 5.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 4/4-2/3.