ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

«Πάτησε γκάζι» και πήρε τη νίκη η ΑΕΚ!

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ, επικρατώντας με 30-24 του Διομήδη Άργους για την 13η αγωνιστική της Handball Premier. Η «Ένωση» άργησε να βρει ρυθμό στην αρχή, όμως στη συνέχεια έπιασε τα δικά της στάνταρ και κέρδισε χωρίς πρόβλημα.

Δύσκολο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Διομήδη να πιέζει και να προσπαθεί να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Οι δύο ομάδες μέχρι το 20ο λεπτό πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (8-8). Η «Ένωση» βρήκε λύσεις στην άμυνα αναγκάζοντας την φιλοξενούμενη ομάδα να πετύχει μόλις ένα γκολ σε 12 λεπτά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 14-9.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και συνέχισε στον ίδιο ρύθμο που τελείωσε το πρώτο μέρος. Ο Διομήδης προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ και να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο «Δικέφαλος» με καθαρό μυαλό μέχρι το τέλος πήρε τη νίκη με 30-24.

ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 30-24
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 7-7, 10-8, 12-8, 14-9 (Ημ.), 17-11, 19-12, 22-16, 25-18, 26-21, 30-24.
ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τικ 1, Κρητικός 2, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 3, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Μίλερ 7, Λέμος, Κεδέρης 2.
Διομήδης Άργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 1, Τσάκαλος, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 6, Ασβεστάς 1, Μπάγιος 1, Κωστακιδης 3, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Ορφανός, Νικοληνταής, Σαλέμ 6, Στεφανίτσης 3.
Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 7/8-2/3.