ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε από τα Ιλίσια η ΑΕΚ (1-6), μία ανάσα από τελικούς!

Τη νίκη με 6-1 μέσα στην έδρα του Ερμή Ζωγράφου πανηγύρισε απόψε (06/04) η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ στα πλαίσια του 2ου Ημιτελικού της Futsal Superlague. Η “Ένωση” πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στο “Αντώνης Φώτσης” κόντρα σε έναν αξιόμαχο και γεμάτο ενέργεια αντίπαλο και ντουμπλάρισε τις νίκες της στην ημιτελική φάση. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Θανασάι και Μάνος που σκόραραν από 2 τέρματα έκαστος, ενώ απείλησαν αρκετές φορές ακόμα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο τερματοφύλακας του “Δικεφάλου, Θεοφίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κυνήγησε το γκολ από το πρώτο λεπτό, με τον Μάνο να μην προλαβαίνει τη μπάλα σε προωθημένη πάσα. Στο 3′ οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-0, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Θεοφίλου. Έτσι, ένα λεπτό μετά, και συγκεκριμένα στο 3:30, ο Θανασάι πήρε τη μπάλα, απέφυγε έναν αντίπαλο και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τον “Δικέφαλο”. Ο Ερμής πίεσε για την άμεση ισοφάριση, ωστόσο, η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της “Ένωσης” διατήρησε το 0-1, μέχρι το 12′ όταν ο Ζιάκας μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Γιάννη Ζιάβα “έγραψε” το 0-2. Μάλιστα, η ΑΕΚ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, χωρίς να τις εκμεταλλευτεί με το 0-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, στο πρώτο κιόλας λεπτό ο Θανασάι αστόχησε σε τετ α τετ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν το σκορ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε. Το παιχνίδι έλαβε μία άγρια ομορφιά, με τον Ζιάκα να μην κερδίζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ α τετ και τον Ερμή να χάνει δύο τεράστιες ευκαιρίες για το 1-2. Ακολούθησε χαμένο τετ α τετ και από τον Αρτινό, για να πετύχει τελικά το 0-3 ο Μάνος με γκολ από το κέντρο, τη στιγμή που ο Πολύδωρος ήταν εκτός εστίας. Ένα λεπτό (28′) μετά ο Μάνος έκλεψε τη μπάλα σούταρε πάνω στον Πολύδωρο για να πάρει το ριμπάουντ ο Ταρνανίδης και να “εκτελέσει” για το 0-4. Ο Ερμής Ζωγράφου πέτυχε το γκολ της τιμής στο 29′ με τον Καρύδα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Θανασάι επανέφερε την… τάξη, καθώς στο 33′ βρήκε στόχο σε ένας με έναν με τον γκολκίπερ (1-5), ενώ 2′ αργότερα (35′) ο Μάνος βρήκε δίχτυα μετά από αντεπίθεση του “Δικεφάλου” για το τελικό 1-6.

Πλέον, στην ΑΕΚ αναμένουν τον ορισμό του 3ου Ημιτελικού με τον Ερμή Ζωγράφου στο Καματερό με στόχο την τρίτη νίκη και την πρόκριση στους Τελικούς της Futsal Superleague.

Ερμής Ζωγράφου – ΑΕΚ 1-6