ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε από την Κρήτη (22-73) η ΑΕΚ!

Με 73-22 επικράτησε εκτός έδρας των Αετών Κρήτης η ΑΕΚ για την 2η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ με Αμαξίδιο. Η “Ένωση” ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην εύκολη επικράτηση διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες της στη σεζόν.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς (5-8). Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ ανέβαζε ρυθμούς φτάνοντας στο 15-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Ευδοκίας Παπαϊωάννου πίεσε σε όλο το γήπεδο και έβαλε πολύ δύσκολα στους Κρητικούς. Με πολλά κλεψίματα και πολλές γρήγορες και εύστοχες επιθέσεις, ο “Δικέφαλος” έφτασε στο επιμέρους 20-2, με το 35-12 υπέρ της ΑΕΚ να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Όμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να βρίσκει εύκολες λύσεις στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δέχθηκε μόλις 10 πόντους σε 20 λεπτά, φτάνοντας στο τελικό 73-22.

Αετοί Κρήτης – ΑΕΚ 22-73