ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Πέρασε από την Βέροια (27-35) και τώρα τελική ευθεία!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της Handball Prmeier η ΑΕΚ που επικράτησε με 35-27 στην Βέροια του τοπικού Φιλίππου για την 22η αγωνιστική. Η “Ένωση” τερμάτισε έτσι στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και αναμένει τον εξ αναβολής αγώνα Διομήδης Άργους – Φοίβος Συκεών για να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά, ξεφεύγοντας στο σκορ με 1-8. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τα 8 τέρματα (7-15), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 12-17.

Ο Νίκος Γραμματικός δοκίμασε διάφορα σχήματα, δίνοντας και χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος να μειώνουν σε 19-21. Οι παίκτες της ΑΕΚ απάντησαν με σερί 3-0 (19-24) και λίγο αργότερα με σερί 4-0 (23-30), επικρατώντας τελικά με 35-27.

Πλέον, στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο άπαντες περιμένουν τον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου, αλλά και τον οριστικό ορισμό τόσο των προημιτελικών της Handball Premier, όσο και των ημιτελικών του Challenge Cup.

Φίλιππος Βέροιας – ΑΕΚ 27-35
Τα πεντάλεπτα
: 1-3, 1-6, 4-9, 6-13, 9-15, 12-17 (ημχ.), 16-19, 19-21, 20-25, 23-27, 25-32, 27-35
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Τζίμπουλας 4, Παντελίδης 3, Τάσκοβιτς 4, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Γραμματικόπουλος, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 1, Αποστολίδης 4, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου 6, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 13, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης 3, Rozsavolgyui, Συγγάρης, Balaz 5, Radulovic, Αλβανός 1, Jakobsen 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 4, Μυλωνάς, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος 1, Vrazalica 4, Μπαλάσκας.
Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 1-0. Πέναλτι: 1/1 – 2/2.