ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πλήρωσε τα λάθη της

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο «Μ. Μερκούρη» με 3-1 σετ, στην πρεμιέρα της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» αδίκησαν τον εαυτό τους και πλήρωσαν τα λάθη τους, καθώς ειδικά στο τέταρτο σετ θα μπορούσαν να έχουν στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Συγκεκριμένα, προηγήθηκαν με 26-27, ωστόσο δέχθηκαν 3-0 σερί, χάνοντας μέσα από τα χέρια τους το σετ, που θα τους έδινε την δυνατότητα να κυνηγήσουν τη νίκη. Το πρωτάθλημα έχει σίγουρα πολύ δρόμο μπροστά και η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έδειξε ότι διαθέτει ένα ιδιαίτερο ισχυρό ρόλο, που θα μπορεί να διεκδικήσει μέχρι τέλους την διάκριση.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι, μέχρι τα μέσα (3-3, 8-8, 9-9). Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχες, έτρεξαν σερί 4-0, φθάνοντας στο 13-9, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να παραμείνει κοντά στο σκορ έως το 20-17, αλλά τελικώς να χάνει το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ήταν και πάλι ντέρμπι, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα ισχνό προβάδισμα (10-11, 11-12) και την ομάδα του Πειραιά να φθάνει στο 16-14. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φθάσει στο set point 24-20, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» να απαντούν με σερί 6-0 και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με σερί 7-0, βάζοντας δύσκολα στις «κιτρινόμαυρες». Η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει σε 8-5, ωστόσο έχασε εκ τότε την επαφή με το σκορ, με το σετ να καταλήγει στις «ερυθρόλευκες» με 25-17.

To τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι, με την ΑΕΚ να προηγείται με 1-5. Με άσο της Νίζετιτς διαμορφώθηκε το 6-9 αλλά η ισοφάριση του Ολυμπιακού δεν άργησε να έρθει με την Όλμπρεχτ να σταματάει την Καλαντάτζε στο φιλέ (10-10). Η Κούμπουρα έδωσε δύο ματς μπολ στον Ολυμπιακό (24-22), αλλά η Καλντερόν με μία επίθεση και ένα μπλοκ έφερε το σετ στα ίσια (24-24), ενώ η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με τη Νίζετιτς (26-27), αλλά οι γηπεδούχες με πρωταγωνίστρια τη Σάλας ισοφάρισαν (27-27), η Σίλβα σε προσπάθεια για μπλοκ ακούμπησε το φιλέ και στο φινάλε η Κουβανή του Ολυμπιακού με άσσο διαμόρφωσε το 29-27 για το τελικό 3-1 σετ.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-1.
Τα σετ: 25-18, 24-26, 25-17, 29-27.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (1/3 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουίντερς 19 (14/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 25% άριστες), Όλμπρεχτ 9 (4/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σάλας 17 (14/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Κούμπουρα 23 (17/43 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. – 11% άριστες).
Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Νίζετιτς 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 19% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 2 (2/6 επ., 23% υπ.  23% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (0/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 20 (19/34 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 44% άριστες), Ξηντάρα (λ), Νώτη, Σακαλέρου, Διάλλα, Καλντερόν 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.  – 33% άριστες), Αναγνώστου.