ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλητές Αττικής οι Έφηβοι της ΑΕΚ!

Τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Αττικής Εφήβων Χάντμπολ πανηγυρίζει η ΑΕΚ, καθώς στον “τελικό” κόντρα στον Δούκα, οι νεαροί μας αθλητές επικράτησαν με 31-28. Οι αθλητές του Αλέξη Αλβανού με σπουδαία εμφάνιση έφτασαν στο τρόπαιο και πήραν παράλληλα την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ως Πρωταθλητές Αττικής κρατώντας ψηλά τη σημαία του Συλλόγου.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με 5-2 και 6-4. Η ΑΕΚ διατηρούσε τα ηνία του αγώνα, χωρίς να αφήνει τη διαφορά να πέσει κάτω από τα 3 γκολ και έφτασε στο ημίχρονο με το υπέρ της 17-14. Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν από τα πρώτα λεπτά σε 18-17 και 20-19 βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, μάλιστα, πέρασε και μπροστά με 22-23 και 25-26, αλλά με εξαιρετική άμυνα, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 29-28 στα τελευταία 5′. Με τρομερή αμυντική λειτουργία η “Ένωση” δέχθηκε μόλις 1 τέρμα στα τελευυταία λεπτά και με οργανωμένες επιθέσεις έφτασε στη νίκη και τον τίτλο με 31-28.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Aleksanar Janca που σημείωσε 12 τέρματα, αλλά φυσικά δεν υστέρησε κανένας από το σύνολο της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” τερμάτισαν στην 1η θέση με 3 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τόσο τον Ολυμπιακό ΣΦΠ (2 βαθμοί), όσο και τον ΑΣΕ Δούκα (1 βαθμός).

Η ΑΕΚ συγχαίρει θερμά τους αθλητές, τους προπονητές και τους υπεύθυνους του τμήματος για την κατάκτηση του τίτλου και εύχεται καλή επιτυχία και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Το μέλλον της ΑΕΚ είναι λαμπρό!

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 31-28
Τα πεντάλεπτα
: 5-2, 6-4, 9-6, 12-9, 15-11, 17-14 (ημ.), 18-17, 20-19, 22-23, 25-26, 29-28, 31-28.
ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Janca 12, Ματεντζόγλου, Αθανασάκος 2, Πολυζωγόπουλος, Παπαδόπουλος, Βασιλόπουλος 4, Μπαμπατζανίδης, Κοτσιώνης 4, Κοβάνης 2, Χατζηπαυλής 1, Σοφιανός 3, Καλύβας, Πούλιας, Λαζάρου 1, Βαρδαξόπουλος 2.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Κασιώνης, Παγιάτης 4, Ρουμπής, Νικολινταής, Βούλγαρης, Αναστασίου 8, Γερουλάνος, Στεφανίτσης 4, Χατσατουριάν 4, Μπάτης 1, Κολεζάκης 1, Παναγιώτου 4, Πετρουλάκος 2, Παπαδόπουλος, Βλαχάκης, Χαριτωνίδης.