ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναγιώτης Κοντοειδής, ασημένιο η ΑΕΚ!

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Σπάθης!

Ο Παναγιώτης Κοντοειδής κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδος στο ατομικό αγώνισμα, σηκώνοντας στην κορυφή τη σημαία της ΑΕΚ! Ο Πρωταθλητής της «Ένωσης» πραγματοποιώντας εκπληκτικές εμφανίσεις κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, κάνοντας υπερήφανους όλους τους ανθρώπους του Συλλόγου.

Ο Κοντοειδής στον πρώτο γύρο σημείωσε 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στους «32» είχε «bye», ενώ στους «16» επικράτησε με 15-8 του Δημητρόπουλου σε «εμφύλιο». Στα Προημιτελικά ακολούθησε η νίκη του με 15-3 επί του Πρίφτη (ΑΟ Αρίστων), ενώ στα Ημιτελικά επιβλήθηκε με 15-6 του Γρόλλιου (Άρης Θεσσαλονίκης). Στο μεγάλο Τελικό κοντραρίστηκε με τον Πάγκαλο (Εκπ. Κωστέα Γείτονα) και με τελικό σκορ 15-12 χρήστηκε Πρωταθλητής Ελλάδος.

Ο Παναγιώτης Δημητρόπουλος κατέλαβε την 14η θέση, ο Θωμάς Καραγκιοζόπουλος την 22η, ο Παναγιώτης Δρεπανόπουλος την 25η, ο Νίκος Φραγκοζίδης την 27η, ο Λουκάς Κοσενάκης την 32η.

Η 4άδα, Παναγιώτης Κοντοειδής, Παναγιώτης Δημητρόπουλος, Παναγιώτης Δρεπανόπουλος και Θωμάς Καραγκιοζόπουλος στο ομαδικό κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, χάνοντας τον τίτλο στις λεπτομέρειες. Στους «4» επικράτησαν με 45-39 του Απόλλωνα Βριλησσίων, αλλά στον Τελικό ηττήθηκαν με 45-37 από τον Αρίστωνα Παιανίας.

Στις Γυναίκες, η Ευρυδίκη Ποτού κατέλαβε την 9η θέση, η Κυριακή Σαφάρη 2ην 20η, η Ισμήνη-Μαρία Χατζηγεωργίου την 23η, η Άννα-Μαρία Ευστρατίου την 29η και η Βασιλική Δημητροπούλου την 32η.

Στο Ομαδικό, οι «κιτρινόμαυρες» παρατάχθηκαν με της Ευρυδίκη Ποτού, Κυριακή Σαφάρη, Βασιλική Δημητροπούλου και Ισμήνη-Μαρία Χατζηγεωργίου, καταλαμβάνοντας την 6η θέση, γνωρίζοντας την ήττα με 45-39 από τα Εκπ. Κωστέα Γείτονα και με 45-36 από τον Απόλλωνα Βριλησσίων.

Την αποστολή συνόδεψαν ο Προπονητής της ΑΕΚ, Βαγγέλης Σαρρής, και ο Team Manager του τμήματος, Κώστας Ποτού.

Θερμά συγχαρητήρια τόσο στον Παναγιώτη Κοντοειδή, για την κατάκτηση του τίτλου που μας έκανε όλους υπερήφανους, αλλά και σε όλους τους αθλητές, τις αθλήτριες, το προπονητικό σταφ και τους υπεύθυνους του τμήματος που σε ακόμα μία Πανελλήνια διοργάνωση απέδειξαν τη δυναμική της ΑΕΚ!