ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλήτρια Ελλάδος για πρώτη φορά η ΑΕΚάρα!

Το Πρωτάθλημα Ελλάδος πανηγυρίζει η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ για πρώτη φορά στην Ιστορία της, καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού ΑΟ με 5-4 συνολικά και 3-2 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση) στον 5ο και τελευταίο Τελικό της Futsal Superleague. Οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, ισοφαρίζοντας το 0-2 του ημιχρόνου, αλλά και ανατρέποντας το 0-1 μετά το πρώτο πέναλτι. Μπροστά στους φιλάθλους τους που δημιούργησαν ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα τα έδωσαν όλα και χάρισαν στο Σύλλογο το πρώτο πρωτάθλημα του τμήματος.

Παράλληλα, θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και στην αντίπαλη ομάδα για την προσπάθειά της και το εξαιρετικό θέαμα που πρόσφερε μαζί με τον “Δικέφαλο”.

Στο πρώτο ημίχρονο, στα πρώτα 5′ οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στις κινήσεις της, με τους “κιτρινόμαυρους” να υποπίπτουν σε 3 διαδοχικά φάουλ. Οι “πράσινοι στ 7′ απείλησαν την εστία του Θεοφίλου, ενώ ένα λεπτό μετά κατάφεραν με τον Παούρη να ανοίξουν το σκορ μετά από κλέψιμο της μπάλας στο κέντρο. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα αντέδρασαν και ανέβασαν ρυθμούς χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 10′, ενώ στο 12′ τόσο ο Ασημακόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ όσο και ο Ντάτης με προσωπική ενέργεια δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Το “τριφύλλι” κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 0-2 στο 17′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παπαευστρατίου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Ασημακόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 19′ ο Θανασάι σούταρε δυνατά με τον αντίπαλο γκολκίπερ να τον σταματάει με τα πόδια, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά σε δεκάμετρο πέναλτι είχαμε όμοια κατάληξη με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε από το πρώτο δευτερόλεπτο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μάνου στο 22′. Η “Ένωση” είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα, ενώ στο 27′ χάθηκε νέα τεράστια ευκαιρία σε σουτ του Μάνου. 2′ μετά, ωστόσο, ο Σκουτέλης έκανε το γύρισμα και ο Αρτινός από κοντά μείωσε σε 1-2, ενώ 20” αργότερα ο Αρτινός έκανε το γύρισμα και ο Ντάτης με “κεραυνό” ισοφάρισε σε 2-2 εν μέσω αποθέωσης από τον “κιτρινόμαυρο” λαό. Ο Θεοφίλου έκανε μία μεγάλη απόκρουση στο 31′, ενώ στο 35′ ο Θανασάι έχασε μία τεράστια ευκαιρία με σουτ από κοντά. 1:20 πριν το τέλος, οι “πράσινοι” βγήκαν σε τετ α τετ, με τον Θεοφίλου να πραγματοποιεί μία τεράστια απόκρουση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, μοναδική αξιόλογη φάση ήταν στο 32:10 όταν ο Ασημακόπουλος σούταρε με δύναμη, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ με τα ακροδάχτυλα έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος, ο Ασημακόπουλος είδε εκ νέου τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να σταματάει την προσπάθειά του, ενώ στην επαναφορά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Για δεύτερη φορά στον αγώνα με το ρυθμό του αγώνα να είναι υπέρ της “Ένωσης” ο αντίπαλος πάγκος δημιούργησε άνευ λόγου και αιτίας πρόβλημα με αποτέλεσμα ολιγόλεπτη διακοπή. Στο 35′ και οι δύο ομάδες έχασαν από μία μεγάλη ευκαιρία, με το παιχνίδι να καταλήγει στα πέναλτι.

Ο Παπαευστρατίου ευστόχησε, σε αντίθεση με τον Σκουτέλη που δέχθηκε το stop, με τον Παναθηναϊκό να αποκτάει προβάδισμα. Ωστόσο, ο Θεοφίλου με σπουδαία επέμβαση σταμάτησε τον Κατεβτσιάν. Ο Παούρης έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Θανασάι με ολύμπια ψυχραιμία ευστόχησε και έδωσε συνέχεια στην διαδικασία. Εκεί ο Μπάμπης πήρε τη μπάλα να εκτελέσει με τον αρχηγό της ΑΕΚ να πραγματοποιεί άλλη μία τεράστια απόκρουση, δίνοντας την ευκαιρία στον Ηλιάδη να ευστοχήσει και να χαρίσει τον τίτλο στον “Δικέφαλο”. Ο άσσος της ΑΕΚ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ανάγκασε το κατάμεστο κλειστό του Καματερού να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς.

Στη συνέχεια ακολούθησε η απονομή του Πρωταθλήματος, από τον πρόεδρο της ΠΕΠΠΣ κ. Αυλωνίτη, με τον Δημήτρη Θανασάι να βραβεύεται ως πρώτος σκόρερ της σεζόν και τον Δημήτρη Θεοφίλου να σηκώνει το τρόπαιο και να βροντοφωνάζει σε όλους ότι το ποδόσφαιρο σάλας είναι πλέον… “κιτρινόμαυρο”!

Ο προπονητής της ΑΕΚ, κ. Γιάννης Ζιάβας, δήλωσε στο aek.gr μετά την μεγάλη επιτυχία: “Μετά την περσινή κατάκτηση του Κυπέλλου ευτυχήσαμε να πανηγυρίσουμε άλλη μία ιστορική στιγμή και σαφώς μεγαλύτερη. Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ελλάδος. Ήταν μία χρονιά με δυσκολίες, ήττες, προσπάθεια, βελτίωση για να φτάσουμε σε αυτήν την οριακή κατάκτηση του τίτλου, που όταν φτάνει σε αυτό το σημείο μπορείς να πεις ότι δεν είναι και απόλυτα δίκαιη. Κι αυτό γιατί ο Παναθηναϊκός έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και του αξίζουν συγχαρητήρια. Για εμάς αυτό το τρόπαιο θέλουμε να είναι η αρχή για έναν νέο κύκλο της ομάδας μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον κόσμο που μας έδωσε ώθηση για την κατάκτηση“.

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου, κ. Αλέξης Αλεξίου, δήλωσε: “Συγχαρητήρια στην ομάδα ποδοσφαίρου σάλας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Τα συγχαρητήρια αξίζουν πρωτίστως στο αγωνιστικό τμήμα, τους αθλητές και το προπονητικό τιμ, και φυσικά προσωπικά στον Κώστα Μαρινάκη και τους συνεργάτες του. Όταν πριν από τρία χρόνια ξεκινήσαμε από κοινού, ο οργανισμός ΑΕΚ, ερασιτεχνική και ΠΑΕ να αναμορφώσουμε το τμήμα, να οργανώσουμε τις Ακαδημίες και γενικά να αναδομήσουμε το τμήμα οπως απαιτεί η Ιστορια και ο αθλητικος πολιτισμός της ΑΕΚ, ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε πολλά εμπόδια και να ξεριζώσουμε πολλά κακά του παρελθόντος. Επίσης είχαμε να ανταγωνιστούμε πολύ σημαντικά παραδοσιακά σωματεία στο χώρο του φουτσαλ. Το σημερινό αποτέλεσμα είναι το επιστέγασμα μεγάλης και επίπονης προσπάθειας που βασίστηκε σε σχεδιασμό και εφοδιάστηκε με υπομονή. Συγχαρητήρια σε όλους, μεγάλο ευχαριστώ στην ΠΑΕ για την στήριξη και την τεχνογνωσία, μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους προσπάθησαν από το σωματείο και το φούτσαλ“.

O Πρόεδρος της διοικούσας επιτροπής και χρηματοδότης του τμήματος, κ. Κωνσταντίνος Μαρινάκης, δήλωσε με τη σειρά του στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου: “Θεωρώ ότι με αυτούς τους τελικούς νικητής βγήκε το άθλημα. Το ποδόσφαιρο σάλας πήρε πολλά από αυτά τα δυναμικά παιχνίδια και αυτό είναι το καλύτερο από όλα. Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι σε τέτοια παιχνίδια κερδίζει ο καλύτερος και όντως κέρδισε ο καλύτερος. Τα παιδιά τα έδωσαν ολα. Πρέπει και θα χτίσουμε πάνω σε αυτήν την επιτυχία. Ήταν μόνο η αρχή“.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 5-4 (2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση, 3-2 στα πέναλτι)
Σκόρερς: Αρτινός, Ντάτης.