BOWLING ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλήτρια Ελλάδος η ΑΕΚ!

Τον πρώτο της τίτλο σε ομαδικό επίπεδο πανηγυρίζει η ΑΕΚ στο άθλημα του Bowling, καθώς θριάμβευσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών που διεξήχθη το τριήμερο 11-13/06.

Οι «κιτρινόμαυροι» με φοβερές εμφανίσεις, «σάρωσαν» τα πάντα, έφτασαν στην κορυφή και κράτησαν ψηλά τη σημαία του Συλλόγου. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε 2 από τα 3 αγωνίσματα, και το ασημένιο στο 3ο αγώνισμα, κατακτώντας τον τίτλο στη γενική βαθμολογία.

Η ΑΕΚ, που παρατάχθηκε με τους Βαγγέλη Κριζίνη, Λευτέρη Μοντσενίγο, Σταμάτη Ρορό, Γιάννη Σταθάτο, Βασίλη Στεφόπουλο και Αναστάσιο Στούπη, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα βάσει των συνολικών αποτελεσμάτων, με 87 πόντους στην τελική κατάταξη, έναντι 68 πόντων του ΑΣΜ Δάφνης 1 και 63 πόντων του IBC, έπειτα από τη διεξαγωγή και των τριών αγωνισμάτων (δυάδες, πεντάδες και τριάδες).

Στις δυάδες, Ρορός-Σταθάτος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο. Στούπης και Στεφόπουλος κατέλαβαν την 4η θέση, ενώ στην 5η θέση βρέθηκαν οι Μοντσενίγος και Κριζίνης.

Ακολούθησαν οι πεντάδες, όπου η ΑΕΚ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με σπουδαία εμφάνιση. Βαγγέλης Κριζίνης, Λευτέρης Μοντσενίγος, Σταμάτης Ρορός, Γιάννης Σταθάτος, Βασίλης Στεφόπουλος, Αναστάσιος Στούπης δημιούργησαν την ομάδα που άφησε πίσω της τον ΑΣΜ Δάφνης για 3 πόντους (30 έναντι 27).

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τις τριάδες το βράδυ της Δευτέρας (13/06). Ο «Δικέφαλος» με τους Κριζίνη Μοντσενίγο και Ρορό κέρδισε στον Τελικό τη Θεσσαλία 2014 με σκορ 613-543, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Σταθάτος, Στεφόπουλος και Στούπης με νίκη 692-579 έναντι του ΑΣΜ Δάφνης.

Μάλιστα, οι 4144 κορίνες συνολικά στις τριάδες που σημείωσαν οι «κιτρινόμαυροι», αποτελούν πανελλήνιο ρεκόρ και μόλις 4 κορίνες κάτω από το Πανευρωπαϊκό ρεκόρ.

Φυσικά, μετά το τέλος των αγώνων ακολούθησαν οι πανηγυρισμοί για το τρόπαιο, με την ΑΕΚ να φτάνει στον πρώτο της επίσημο τίτλο στο σπορ.

Η ΑΕΚ συγχαίρει θερμά τους αθλητές, τους προπονητές και τους υπεύθυνους του τμήματος για την κατάκτηση του τροπαίου και εύχεται ανάλογες και ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον.