ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Πρώτο βήμα για την ΑΕΚ κόντρα στο Βόλο!

Με 9-5 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του ΟΥΚ Βόλου στο Κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, στο πλαίσιο του 1ου Αγώνα των Play Out της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη, με πολύ σοβαρή εμφάνιση, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, δείχνοντας ότι είναι ανώτερη ομάδα. Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» καλούνται να… τελειώσουν τη σειρά το Σάββατο (07/05, 20:00) στο Βόλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 3-1 και 4-2, χάρη στις αποκρούσεις του Φλέγκα και πολύ σωστές επιθετικές επιλογές. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Βολιώτες με σερί 2-0 ισοφάρισαν σε 4-4.

Στο β΄ ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με επιμέρους σκορ 5-1 έφτασαν στην επικράτηση με 9-5.

ΑΕΚ – ΟΥΚ Βόλου 9-5
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-3, 3-0, 2-1.
ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας, Κριγιέστορατς 3, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος, Σταμέλος, Τσαταλιός 1, Παπάκος, Στελλάτος 1, Ηλιόπουλος 2, Μαυρωτάς Άρ., Κατσινούλας.
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Πλατανίτης): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος, Στεργίου Δ., Ιωαννίδης 1, Μαρινάγης Χρ., Στεργίου Γ., Πετρόπουλος, Κουφιδάκης, Αράγια 4, Μαρινάγης, Βασιλούδης, Νάσιος, Μπομπός, Χάλαμ.