ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΨΥΧΑΡΕΣ έκαναν το… 1-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού εκτός έδρας και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των ημιτελικών. Επόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη (26/4, 17:30) στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να θέλει τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Volley League Γυναικών. Σπουδαία εμφάνιση από όλες τις αθλήτριες που δεν το έβαλαν κάτω σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ακόμα και όταν βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ, κάνοντας στο τέλος μια σπουδαία ανατροπή.

Με ένα επιμέρους σκορ 4-1 η ΑΕΚ ξεκίνησε το πρώτο σετ, αποκτώντας μια μικρή διαφορά, χωρίς όμως αυτό να την κάνει να νιώθει ασφαλής. Ο Παναθηναϊκός στα μισά του σετ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη της ΑΕΚ και πέρασε αυτός μπροστά στο σκορ με 12-9, αναγκάζοντας τον Γιουνούς Οτσάλ να καλέσει ταϊμ άουτ. H «Ένωση» κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ (14-15) με τις δυο ομάδες στην συνέχεια να πηγαίνουν πόντο -πόντο και το σκορ να αλλάζει συνεχώς. Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του σετ, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να παίρνει το σετ με 27-25.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν προβάδισμα, κάτι που πέτυχε η ΑΕΚ (5-7), όχι όμως για πολύ. Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (12-10) με την ΑΕΚ να βρίσκεται σε ρόλο κυνηγού χωρίς όμως να τα παρατάει (18-16, 18-18). Ο «δικέφαλος» πάτησε γκάζι, πέρασε μπροστά στο σκορ (20-21) και πήρε το σετ με 24-26, με την Σίλβα και την Καλντερόν να πετυχαίνουν τους δυο τελευταίους κρίσιμους πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (1-3, 6-8), δείχνοντας τις διαθέσεις της. Ο Παναθηναϊκός δεν έκατσε με σταυρωμένα τα χέρια και με ένα σερί 4-0 έκανε σκορ 11-8 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια. Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και πήρε ξανά προβάδισμα με 15-17 και 17-19, αναγκάζοντας τον προπονητή του Παναθηναϊκού σε δυο συνεχόμενα τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ κράτησε τον καλό της ρυθμό και πήρε το σετ με 23-25, ενώ βρέθηκε να χάνει με 23-22 λίγο πριν το τέλος.

Δυναμικά και στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ που ξεκίνησε με ένα 0-2 υπέρ της, ενώ στην συνέχεια κατάφερε να πάρει διαφορά με 4 πόντους (6-10, 10-14). Η «Ένωση» δεν έχασε καθόλου την συγκέντρωση της και κράτησε την υπέρ της διαφορά στο σκορ (17-21) και στο τέλος πήρε το σετ με 23-25 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 1-3 (27-25, 24-26, 23-25, 23-25)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. – 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. – 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.