ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ψυχωμένη ΑΕΚΑΡΑ, 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ!

Με μία μεγάλη εμφάνιση η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Volley League! Οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα και παρά το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκαν τόσο η Βεργίδου όσο και Διώτη, έφτασαν στην επικράτηση.

Το κλειστό «Απ. Κόντος» θύμισε παλιές εποχές, με τον κόσμο να επιστρέφει στο γήπεδο, με τις αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη να αφιερώνουν τη νίκη στους φιλάθλους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1. Με το σερβίς της Κοσμά να βάζει δύσκολα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και την Terrel εκτελεί από παντού, η ΑΕΚ έφτασε στο 8-3 και 11-5. Η Γκουντιμένκο σε πρώτο χρόνο σημείωσε το 12-6, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν με σερί 6-1 (13-12). Lindsey και Terrel έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (18-15), ενώ η Γκουντιμένκο με διαδοχικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 5 (21-16). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με άσσο σε 23-20, αλλά Terrel με επίθεση και Κοσμά με άσσο έκαναν το 1-0 με 25-20.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-6. Τα λάθη στην υποδοχή του «Δικεφάλου», καθώς και ο τραυματισμός της Βεργίδου και της Διώτη, αποσυντόνισαν ακόμα περισσότερο της «κιτρινόμαυρες« (11-18). Με τις αλλαγές του κόουτς Αρσενιάδη και βελτίωση της υποδοχής, η ΑΕΚ μείωσε σε 18-21, όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ, με την Brown να ανεβάζει στροφές η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-2. Η ΑΕΚ έμοιαζε να ανεβάζει ρυθμούς και να διεκδικεί κάθε μπάλα, τη στιγμή που οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ «έσπαγαν» στο μπλοκ των Terrel, Γκουντιμένκο. Η ΑΕΚ με την Brown να εκτελεί διαδοχικά έφτασε στο 19-11, ενώ η Τσοχατζή με απλό πέρασμα «έγραψε» το 20-13. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-18, όμως η Lindsey με 2 διαδοχικούς πόντους και η Terrel με καρφί σημείωσαν το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ συνέχισε στα ίδια επίπεδα και με Γκουντιμένκο και Terrel προηγήθηκε με 5-1. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 6-6. Η Κοσμά με δύο διαδοχικούς πόντους έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (8-6). Η ΑΕΚ έφτασε έως το +4 (12-8), όμως δύο συγκεκριμένες περιστροφές που έδιναν υπεροχή στον ΠΑΟΚ στο σερβίς ανέτρεψαν την κατάσταση, με τις Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 13-17. Η Terrel μείωσε σε 14-17, αλλά οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ με 19-25.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες βάδιζαν αρχικά χέρι-χέρι (1-0, 2-1, 2-3). Η ΑΕΚ με την Terrel να καρφώνει, την Brown να πιάνει μπλοκ και με ένα λάθος του ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 5-3. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με σερί 6-2 και πέρασαν μπροστά με 7-9. Η Lindsey έφερε το ματς στην ισοπαλία (9-9), ενώ η Terrel έβαλε… «φωτιά» στο γήπεδο με καρφί (10-9). Ο ΠΑΟΚ απάντησε και πάλι με σερί 4-1, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή (11-13). Η επίθεση του ΠΑΟΚ ήταν out και η Terrel έφερε το σετ στα ίσια (13-13). Ακολούθησαν δύο σετ πόιντς του ΠΑΟΚ τα οποία απάντησε η Terrel με ισάριθμες απαντήσεις και ισοφάρισε σε 14-14 και 15-15. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι φιλέ (16-15) και η Terrel «έγραψε» το τελικό 17-15 και 3-2 στα σετ!

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-2
: 25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 8 (6/26 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. – 16% άριστες), Λίντσεϊ 18 (16/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 24% άριστες), Τερέλ 18 (17/46 επ., 1 άσσος), Βεργίδου, Γκουντιμένκο 8 (5/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπράουν 19 (14/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 72% υπ. – 36% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Παπά, Τσοχατζή 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδια.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 13 (10/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 3 (3/5 επ.), Καλαντάτζε 8 (4/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κυπαρίσση 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Κογιάρ 14 (10/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιντόν 11 (6/32 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 26% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 64% υπ. – 41% άριστες), Μερτέκη 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 43% άριστες), Τσιόγκα.