ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΙΒΟΣ

“Ασημένιος” ο Καψής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

Μία ακόμα μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο Νίκος Καψής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Ο αθλητής του τμήματος στίβου της ΑΕΚ, κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά ότι αποτελεί έναν από τους κορυφαίους άλτες της χώρας. Ο Νίκος Καψής προκρίθηκε στον τελικό με άλμα στα 6.79 μ. και με μόλις 2 άλματα στον τελικό “πέταξε” στα 7.44 μ. Ο άσσος του “Δικεφάλου”, ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και δεν κατάφερε να κάνει ακόμα μεγαλύτερο άλμα, παρά το γεγονός ότι είχε όλα τα φόντα για να το πετύχει, προσθέτοντας ωστόσο άλλο ένα μετάλλιο στο παλμαρέ του.

Εκτός του τελικού του Καψή, η ΑΕΚ μέτρησε άλλους 5 τελικούς σε αγωνίσματα, με την ανοδική πορεία του τμήματος να συνεχίζεται.

Συγκεκριμένα, ο Παναγιώτης Θανάσουλας στα 60 μ. σημείωσε 7.03″ και κατέλαβε την 9η θέση στον τελικό, ενώ στα προκριματικά είχε χρόνο 6.96″.

Ο Δημήτρης Κούτσικας στον τελικό του ύψους πήδηξε στα 1.86 μ., τερματίζοντας στην 12η θέση.

Η Πηνελόπη Βασιλοπούλου, στον τελικό 60 μ. Γυναικών, σημείωσε 7.84″ και κατετάγη 9η (7.85″ στον προκριματικό), ενώ στον τελικό 60 μ. με εμπόδια Γυναικών, τερμάτισε 12η με 9.34″ (9.27″ στον προκριματικό).

Η Μαρία Καβαλιέρου στον τελικό του τριπλούν με άλμα στα 12.16 μ. κατέλαβε την 8η θέση (12.09 μ. στον προκριματικό).

Από εκεί και πέρα, στους προκριματικούς σταμάτησαν οι Άγγελος Βενέτης Μασσάλι (60 μ.-7.57″), Κατερίνα Σαπουντζόγλου (Τριπλούν-10.72″) και Κατερίνα Γρηγοριάδου (400 μ.-59.08″).

Η ΑΕΚ ευχαριστεί τους χορηγούς του τμήματος στίβου για τη στήριξή τους στους αθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών. Συγκεκριμένα την myelements sports (συμπληρώματα διατροφής), τη ΒΙΚΟΣ (εμφιαλωμένα νερά), τη Medathlon (αθλητιατρικό υλικό), την OSHEE (ισοτονικά ποτά της TWINS TRADE), την ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ (ιατρική περίθαλψη) και το PHYSIOTEAM (ιατρική περίθαλψη).

Tέλος, ευχαριστούμε το sportsphotoz για την παροχή του φωτογραφικού υλικού.