eSports ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Χ”αμένες ευκαιρίες

Με δύο ισοπαλίες συνέχισε τη Season 2 του Πρωταθλήματος της VGL η Πρωταθλήτρια Ελλάδος και Κύπρου της Season 1 ΑΕΚ, καθώς ήρθε 0-0 με την Gamespace και 1-1 με τον Άρη στο πλαίσιο της 16ης και 17ης αγωνιστικής αντίστοιχα. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις προσπάθειές τους και απώλεσαν την ευκαιρία να ανέβουν ιδιαίτερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Στο πρώτο παιχνίδι, η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο, όμως σπατάλησε τα πρώτα 45′ χωρίς ιδιαίτερη ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 60′ ο Εμμανουηλίδης είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο 76′ και το 78′ οι γηπεδούχοι απομάκρυναν παμω στη γραμμή, διατηρώντας το 0-0 έως το τέλος.

Στο δεύτερο παιχνίδι, παρά την πρώτη ευκαιρία του “Δικεφάλου” στο 5′, ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 8′. Η ΑΕΚ στο 42′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε έως το 45′. Στο δεύτερο μέρος, στο 51′ oι Roncevic, Λαγός και Εμμανουηλίδης συνεργάστηκαν άψογα και ο τελευταίος βρήκε δίχτυα (1-1). Η ΑΕΚ θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση αν οι επιθετικοί της είχαν σκοράρει στις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, με αποκορύφωμα τις φάσεις του 58ου και 83ου λεπτού. Μάλιστα, χρειάστηκαν τα τρομερά αντανακλαστικά του Μουλαζιμάκη που γλίτωσε την ΑΕΚ από την ήττα στο 86′.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας, τη Δευτέρα (30/03) όταν και αντιμετωπίζει τον Piraeus EFC για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της VGL, σε μία αναμέτρηση που θα έχετε την ευκαιρία να την παρακολουθήσετε ζωντανά από το κανάλι της ΑΕΚ στο YouTube, AEK Athletic Club.

Gamespace – AEK 0-0

Άρης – ΑΕΚ 1-1