ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Χάλκινοι” Καραγιώργος και Θεοδόση στο Πανελλήνιο!

Με δύο μετάλλια ολοκληρώθηκε η παρουσία της ομάδας Ξιφασκίας της ΑΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων το περασμένο Σαββατοκύριακο (11-12/01). Παρά το γεγονός ότι πραγματοποιείται ανανέωση των αθλητών και αθλητριών, λόγω και τους γεγονότος ότι οι παλαιότεροι πρωταθλητές μεγαλώνουν ηλικιακά και αγωνίζονται σε ανώτερες κατηγορίες, οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν πολύ καλά αποτελέσματα.

Τους αθλητές του “Δικεφάλου” καθοδηγούσε από τον πάγκο η Κλαίρη Μπένου.

Στο ατομικό αγώνισμα των Εφήβων, ο Κωνσταντίνος Καραγιώργος ξεκίνησε εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο, σημειώνοντας 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ πέρασε άνευ αγώνα τη φάση των “64”. Στους “32” ο Καραγιώργος επικράτησε με 15-4 του Δημητρακάκη (Απόλλων Βριλησσίων), ενώ στους “16” άφησε εκτός συνέχειας τον Πασχαλιδιόγλου (Κωστέα-Γείτονα) με 15-2. Στα προημτελικά, αντίπαλος του άσσου του “Δικεφάλου” τέθηκε ο Μαυρόπουλος (Γλυφάδα), που δεν αποτέλεσε υψηλό εμπόδιο για τον Καραγιώργο (15-4). Στα ημιτελικά ο Καραγιώργος βρήκε απέναντί του τον Ρωμανό (Κωστέα-Γείτονα) και μετά από μία σπουδαία αναμέτρηση, ηττήθηκε με 15-12, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Συνολικά συμμετείχαν 46 αθλητές.

Στις Νεάνιδες, η Βασιλική Θεοδόση σημείωσε 4 νίκες και 2 ήττες στον πρώτο γύρο, ενώ προκρίθηκε στους “32” δίχως αγώνα”. Με εξαιρετικές εμφανίσεις άφησε εκτός τις Αποστολοπούλου με 15-12 (Απόλλων Βριλησσίων), Παπαθεοδώρου με 15-12 (Κωστέα-Γείτονα) και Παλάσκα με 15-9 (Απόλλων Βριλησσίων) και έφτασε στα ημιτελικά. Εκεί τέθηκε αντιμέτωπη με την Κωνσταντακοπούλου (Ολυμπιακός) και γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 15-11, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλή του βάθρου.

Η Δανάη Ψωφάκη τερμάτισε στην 26η θέση, καθώς μετά από 3 νίκες και 3 ήττες στον πρώτο γύρο και πρόκριση άνευ αγώνα στους “32”, ηττήθηκε με 15-6 από την Καρακώστα (Απόλλων Βριλησσίων), ενώ η Ευσταθία Βλάχου κατετάγη 36η, σημειώνοντας ρεκόρ 1-4 στον πρώτο γύρο αποκλειόμενη με 15-4 από την Τουρτούρη (Φλώρινα) στη φάση των “64”. Συνολικά συμμετείχαν 45 αθλήτριες.

Στο ομαδικό των Νεανίδων, η ΑΕΚ έφτασε με άνεση στους ημιτελικούς, όπου αποκλείστηκε από τον Απόλλωνα Βριλησσίων με 45-20, ενώ στον αγώνα της 3ης θέσης, μετά από μεγάλη “μάχη”, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 45-41.