ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Λύγισε” από λάθη και διαιτησία

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Παμβοχαϊκό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague. Παρά το εξαιρετικό ντεμπούτο του Ιρανού πασαδόρου Φαρχάντ Σαλαφζούν, η “Ένωση” δεν κατάφερε να “τελειώσει” σε συγκεκριμένα σημεία τις μπάλες που έπρεπε, ενώ τα πολλά λάθη της διαιτησίας ειδικά στο 3ο σετ, προκάλεσαν εκνευρισμό και στέρησαν από την ομάδα μας να προηγηθεί με 2-1 στα σετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με τον Σαλαφζούν να παίρνει άσσο (1-0). Μετά το 4-3, ο Τζιουμάκας πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους ανεβάζοντας τη διαφορά στο 7-3, με το 5-3 να δίνεται έπειτα από video referee παρά το καθαρό χτύπημα εντός τερέν. Όμοια φάση έγινε και σε καρφί του Μότα, με την επόπτη να δίνει άουτ παρ’ ότι η μπάλα ήταν καθαρά μέσα (8-4), προκαλώντας τις δίκαιες αντιδράσεις των ανθρώπων της ΑΕΚ. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με τον Ολιβέιρα στο σερβίς όχι μόνο ισοφάρισε (12-12), αλλά πέρασε και μπροστά με 12-13 και 13-14. Η ΑΕΚ ισοφάρισε εκ νέου σε 14-14, αλλά λάθη της “Ένωσης” έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα να πάρει προβάδισμα δύο πόντων (15-17, 16-18). Ο Στοΐλοβιτς με πίεση στο σερβίς έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του και με τον Μότα να “εκτελεί” η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18. Ο Βούλγαρος άσσος αστόχησε σε επίθεση, ο Τζιουμάκας δέχθηκε μπλοκ και ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +3 (18-21). Ένα νέο λάθος των “κιτρινόμαυρων” δυσκόλεψε περαιτέρω την κατάσταση (18-22), με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να επιστρέψει στο σετ και να το χάνει με 19-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 ανεβάζοντας τα ποσοστά της στο μπλοκ. Με τον Τζιουμάκα και πάλι στο σερβίς να πιέζει, ο Στοΐλοβιτς έκανε πίσω από τα τρία μέτρα το 7-3, ενώ ακολούθησε άσσος του Έλληνα διεθνή (8-3). Ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ και ο Ροντρίγκο με άουτ ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (11-5) για την “Ένωση”. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 3-0 μείωσαν σε 11-8, αλλά το μπλοκ της ΑΕΚ πέτυχε το 12-8. Με τον Σαλαφζούν να μοιράζει εντυπωσιακά την μπάλα και να σερβίρει με τρομερό φάλτσο, η ‘’Ένωση’’ έφτασε και πάλι στο +6 (14-8). Με τον Χαραλαμπίδη να συνεχίζει να… ‘’σβήνει’’ τα φώτα στους αντιπάλους του και τον Κανέλλο να παίρνει άσσο, ο “Δικέφαλος” έφτασε στο 18-10. Ο Ρουμελιώτης βρήκε αντένα (19-10), με τον Παμβοχαϊκό να μην ξαναμπαίνει στο σετ και τον Σαλαφζούν να “γράφει” το 25-15 με άσσο (1-1 σετ).

Στο τρίτο σετ, ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 1-3, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 3-3. Η ομάδα της Βόχας “έτρεξε” ένα δικό της σερί 3-0 (3-6) και ανάγκασε τον Νίκο Νεόφυτο να καλέσει τάιμ άουτ. Παρ’ ότι η ΑΕΚ μείωσε τέσσερις φορές στους 2 πόντους (4-6, 5-7, 6-8, 7-9), ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 7-11. Τζιουμάκας και Χαραλαμπίδης μείωσαν γρήγορα σε 9-11. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το 16-19, με τον Τζιουμάκα να μειώνει σε 17-19 και τον Μότα να καρφώνει για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο. Ο διαιτητής παρ’ όλα αυτά έδωσε άουτ και όχι μπλοκ άουτ, ενώ στο 18-20 σφύριξε τρία μέτρα στον Τζιουμάκα παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των “κιτρινόμαυρων” (18-21). Μότα και Στοΐλοβιτς έφεραν την ΑΕΚ μία ανάσα από την ισοφάριση (20-21), την οποία και πέτυχε ο Τζιουμάκας με εντυπωσιακό καρφί (21-21). Χαραλαμπίδης και Τζιουμάκας διατήρησαν ισόπαλο το σετ (22-22, 23-23), με τον διαιτητή να κάνει νέο λάθος σε καθόλα σωστή άμυνα του Σαλαφζούν, όπου σφύριξε ότι η μπάλα ήταν μέσα, με το ριπλέι να μην τον δικαιώνει. Έτσι, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά με 23-24 και μετά από μία απίστευτα τυχερή φάση με τους φιλοξενούμενους να περνάνε τη μπάλα με το… κεφάλι κέρδισαν το σετ με 23-25 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, απανωτά λάθη της ΑΕΚ, έδωσαν προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό με 0-3. Το τάιμ άουτ του κόουτς Νεόφυτου ξεκόλλησε την “Ένωση” που ισοφάρισε σε 4-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι μία διαφορά δύο πόντων (5-7, 6-8), αλλά ο Σαλαφζούν με επίθεση και μπλοκ και οι Στοΐλοβιτς και Τζιουμάκας με επιθέσεις έφεραν την ΑΕΚ στο +2 (10-8). Ο Βούλγαρος άσσος έκανε το 11-8, ενώ νέο μπλοκ των “κιτρινόμαυρων” ανέβασαν τη διαφορά στους 4 (12-8). Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στο σετ μετά από απανωτά λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή (14-14), ενώ έφτασε και στο +2 (17-19). Ο Λάππας με επίθεση και ένα λάθος των φιλοξενούμενων ισοφάρισαν για τους “κιτρινόμαυρους” σε 19-19 και ο Στοΐλοβιτς στη συνέχεια σε 20-20. Μετά και το 21-21 ο Τζιουμάκας εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό σερβίς του Σαλαφζούν και έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (22-21). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο σετ πόιντ (23-24), με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει σε 24-24. Ο Κανέλλος έστειλε άουτ το σερβίς του, αλλά ένα λάθος του Παμβοχαϊκού διατήρησε ισόπαλο το σετ 25-25. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το μπλοκ άουτ (25-26), με τον Κανέλλο να απαντά (26-26). Ο Ροντρίγκο με δύο συνεχόμενους πόντους τελείωσε το σετ με 26-28 και το παιχνίδι 1-3 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την “ΑΕΚ της καρδιάς” στς 02/12, όταν και φιλοξενείται στη Σύρο από τον τοπικό Φοίνικα, για την 8η αγωνιστική της Volleyleague.

ΑΕΚ – Παμβοχαϊκός 1-3