ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“Λύγισε” στην Ηλιούπολη η ΑΕΚ

Την ήττα με 8-5 γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η “Ένωση” παρά το καλό της ξεκίνημα δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς βαθμό στο πρώτο ντέρμπι κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

Η “Ένωση” προηγήθηκε δις στο σκορ, με 1-0 και 2-1, με τέρματα των Στελλάτου και Καζάζη. Η “Ένωση” με σκληρή άμυνα και τον Φλέγκα να πραγματοποιεί σημαντικές αποκρούσεις διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος για αρκετή διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους εν τέλει να ισοφαρίζουν σε 2-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι “κιτρινόμαυροι” κόλλησαν επιθετικά. Οι “ασπρόμαυροι” εκμεταλλεύθηκαν τις λάθος επιλογές των παικτών του Κωνσταντίνου Δάνδολου και με επιμέρους σκορ 2-0 στην περίοδο, “έκλεισαν” το ημίχρονο προηγούμενοι 2-4.

Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-0, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 2-5. Ο Στελλάτος και πάλι μείωσε σε 3-5, 2′ πριν το τέλος του οκταλέπτου. Η ΑΕΚ έμοιαζε ικανή να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, όμως ένα γκολ των φιλοξενούμενων 7″ πριν το φινάλε, τους έδωσε εκ νέου προβάδισμα 3 τερμάτων (3-6).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε δις στα δύο γκολ, με τέρματα των Βέκκου και Κουτσιαλή (4-6, 5-7). Οι “κιτρινόμαυροι” στάθηκαν άτυχοι, καθώς παρά την καλή αμυντική λειτουργία, τα σουτ των Καζάζη και Κουτσιαλή σταμάτησαν στο δοκάρι, με το τελικό 5-8 να διαμορφώνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

AEK – ΠΑΟΚ 5-8